Алкохолните еликсири трябва да се пият с мярка
В студените зимни вечери няма нищо по-хубаво от слаба алкохолна напитка, която да ни стопли след като сме се намръзнали по пътя към дома. А рецепти за такива има стотици. Но ще се спрем на класическите, изпитани с течение на вековете загряващи течности. Най-важното е да не прекаляваме с тях, защото колкото и да се вкусни, те все пак са алкохолни.
Грог
Класическият вариант е чай, захар и ром. Историята му започва от XVIII в. По това време на моряците от Кралския флот се давала всеки ден порция ром. Заради честите напивания и сбивания, вицеадмиралът Едуард Върнън въвел правило ромът да се разделя на две части през деня и да се дава на моряците, смесен с четири части вода или чай. След време дал и нова заповед – вътре да се слага и лимонов сок заради вит. С, който предпазвал екипажа от скорбут. Моряците, разбира се, не одобрявали нововъведението. Затова и нарекли напитката по неговото прозвище – „Стария грог”. То пък произлязло от факта, че при лошо време Върнън обикалял палубата в непромокаемо наметало, изработено от плат, наречен "грограм”.
Греяно вино
Рецептата за греяно вино, което се ползва у нас, наподобява испанската сангрия. Използва се само червено вино. То се налива в метален съд, заедно с малко захар, ябълки, черен пипер, канела, карамфил и лимон. Количеството на съставките е според вкуса. Цялата смес се оставя да кипне. След като се махне от огъня трябва да постои още поне 15 минути преди да се пие, за да може виното да поеме вкусовете на останалите съставки. Можете да използвате и мед вместо захар.
Пунш
Напитката е с индийски корен и се прави столетия наред. Наименованието идва от „пандж” или пет на хинди. Причината е, че съставките били толкова на брой. Оригиналната рецепта съдържа арак, захар, лимон, вода и чай. Аракът е вид ракия, който се прави на остров Ява и в Индия. Произвежда се от захарна тръстика. Често обаче се добавя и канела, карамфил и индийско орехче. През 17-ти век пуншът бил пренесен във Великобритания. Англичаните бързо заменили арака червено вино. В някои рецепти обаче се добавял и малко ром, както и анасон. Той се пие топъл. Важно е да не оставим алкохола да заври, защото така изчезва ароматът му.
Ракия
Родната ракия се превръща в истински еликсир ако се сервира като греяна. Според старата рецепта, на дъното на кафеник се поставя малко захар. Загрява се докато се карамелизира. Отгоре се налива ракията и се оставя да се стопли, но се маха от огъня преди да е кипнала. В алкохола можете да сложите малко плодове и дори карамфил. В някои краища на страната се добавят и няколко зърна черен пипер. Коричката от портокал също дава невероятен аромат. Захарта успешно може да се замени с домашен мед.