Необятният остров на свободата, наречен Куба, е най-многоликата държава. На ивица от острови с обща дължина около 1200 км. могат да се хапнат невероятни ястия. Всяка част на страната радва посетителите си с различни специалитети. Дори предпочитаните продукти се променят с километрите. Ако сте в Сантяго де Куба, ще видите, че в тортилята вместо картофи слагат зелени банани. Като цяло се готви по-пикантно. В централната част пък няма как да ви приготвят нещо, без да сложат в него кокос под някаква форма – като масло, като мляко или като какво ли още не. Една особеност за цялата страна е, че почти всяка ястие има и сос. Най-известният, разпространеният и предпочитаният, е креолският, след него е мохо. И двата се правят с чесън. В първият обаче има домати, пипер и лук, а във втория – лимонов сок и зелени подправки. Ако не обичате да смесвате сладко със соленото обаче, това не е вашата кухня. Защото в почти всяка манджа се слага някакъв плодов сок. И то от най-сладките – папая и манго. Салатите пък винаги се поднасят с хляб. Като на всеки остров, и в Куба преобладават рибните ястия. Птици се ядат най-вече на празници. Ще ви ги направят или на скара или задушени в керамичен съд. Не можем обаче да пропуснем и рецептата за най-легендарната напитка – Куба Либре.
Куба Либре
Необходими продукти:
60 мл кубински ром
40 мл сок от лайм
кока-кола
Начин на приготвяне: Смесва рома и сока от лайм в шейкър. Изсипваме съдържанието в чаша, пълна с лед. Чашата се допълва с кока-кола и се украсява с парче лайм. Желателно е да се поднесе веднага.
Сладкишчета
Необходими продукти:
200 г мас
100 мл олио
250 г кисело мляко
1 ч. л. сода бикарбонат
щипка сол
2 ванилии
800 г брашно
конфитюр по избор
пудра захар за овалване
Начин на приготвяне: Завесваме тесто от маста, олиото, млякото (в което е разбита содата), солта, ванилията и брашното. Разточваме кора с дебелина от 5 мм. От нея режем правоъгълници. В средата на всеки слагаме по малко конфитюр и завиваме като пощенски плик. Пекат се в намазнена тава в умерена фурна. След като се извадят от тавата, се овалват в захар.
Маринован заек
Необходими продукти:
1 кг заешко месо
За маринатата:
3-4 с. л. олио
2-3 с. л. соев сос
1/2 ч. л. смлян черен пипер
2 с. л. доматено пюре
1 дафинов лист
1 ч. л. сладък червен пипер
50 -60 мл бяло вино
1 скилидка пресован чесън
Начин на приготвяне: Смесваме соевия сос, олиото, чесъна, черния и червения пипер, доматеното пюре и виното. В тава подреждаме нарязаното заешко и отгоре заливаме с марината. Добавяме дафиновия лист. Покрива се и се оставя да се маринова за 12 часа. Загряваме фурната на 250 градуса. Слагаме го да се пече за около два часа и половина.
Фрикасе
Необходими продукти:
1 заек, почистен и нарязан на парчета
2 1 / 2 чаши вода
1 голяма глава лук, ситно нарязан
3 скилидки чесън, нарязан
1 зелена чушка, нарязана
1 / 4 чаена лъжичка шафран на прах
1 чаена лъжичка кимион
1 чаена лъжичка сол
1 чаена лъжичка черен пипер
2 супени лъжици лимонов сок
1 дафинов лист
250 гр доматен сос
1 килограм картофи, обелени и нарязани на четвърт
1 / 4 чаша сухо бяло вино
1 / 4 чаша каперси , изцедени
1 чаша стафиди
1 / 4 чаша нарязани зелени маслини
1 / 4 чаша зехтин
250 г грах
Начин на приготвяне: Слагаме заешкото в дълбок тиган на умерен огън. Заедно с него слагаме и нарязания лук, чесъна и зелената чушка. Подправяме с шафран, кимион, сол, черен пипер, сок от лимон и дафинов лист. Доливаме вода. Оставяме да заври. След това намаляваме котлона и оставяме да къкри поне 20 минути. След това слагаме и картофите. Варим още 20 минути. Едва след това слагаме стафидите, каперсите, бялото вино, доматения сос, маслините и зехтина. Оставяме отново да покъкри около пет минути. Накрая слагаме граха, разбъркваме и махаме от котлона.
Рибни тортички
Необходими продукти:
200 г брашно
15 г мая
1 ч. ч. топла вода
3 яйца
1-2 с. л. стопено масло
сокът на 1/2 лимон
2 ч. л. нарязан розмарин
200 г рибно филе
1 глава кромид
сол на вкус
млян черен пипер на вкус
4-5 с. л. олио
Начин на приготвяне: Пресяваме брашното. Разтваряме маята в половината от топлата вода. Смесваме с брашното и добавяме останалата вода. Оставяме полученото тесто да престои около час. След това към него добавяме и яйца, стопеното масло, лимоновия сок и розмарина. Отново оставяме да престои, но този път около 20 минути. Препоръчително е да покрием съда, в който е. Нарязваме рибното филе на много дребно. Смесваме го със ситно накълцания кромид лук. Сместа се подправя със сол и пипер. С лъжица взимаме по малко от тестото, правим топчета и ги пускаме в кипящо олио. След това ги вадим и облепяме с рибната смес. После заедно се изпържват и стават като един общ омлет.
Царевични топчета
Необходими продукти:
растително масло за пържене
2 чаши царевица зърна
1 до 2 с.л. мляко
1 ч.л. бакпулвер
2 яйца, разбити
1/4 чаша захар
1 ч.ч брашно
1/2 ч.л. сол
Начин на приготвяне: Пасираме царевицата на пюре. В друга купа смесваме брашното, захарта, бакпулвера и солта. Добавяме яйцето и пюрето от царевицата. Разбъркваме добре. Добавяме и още брашно, защото ни трябва твърдо тесто. Ако пък е прекалено, добавяме мляко. Оставяме го за 30 минути. Загряваме мазнина в тигана и с лъжица взимаме топчета, които пускаме да се пържат. Когато се извадят, е добре да се сложат на кухненска хартия, за да издърпа мазнината.