Задължителни са по две плочки сирене на ден
Веднага след новината за щастливото събитие, че в семейството скоро ще бъдете с един член повече, се появяват и редица въпроси – как да се храни майката, за да не навреди на детето? Лекарите са категорични, че това знае най-добре... бременната жена. Защото майчинската интуиция на минутата подсказва какво липсва на организма й на този на нейното дете. Все пак обаче има и някои правила.
На първо място е важно жената да приема колкото се може повече витамини и микроелементи, за да гарантира нормалното протичане на всички химически процеси в в двата свързани организма.
През деветте месеца майката трябва да има и допълнителни сили, за да износи бъдещето дете. Затова е добре да приема поне 300 калории повече от обикновено. Ако до този момент тя е правила компромис с качеството на храната си, то почти за година трябва да мине на абсолютно балансирано меню, в което задължително има, на първо място, белтъчини. Когато попаднат в организма, те се разграждат до аминокиселини, които са необходими на бебето и майка му за синтеза на нови белтъци.
Трябва да споменем и мазнините, които дават необходимата енергия за изграждането на клетките и много други. И тук се появява и следващия важен компонент – въглехидратите. Именно са градивния елемент на всяка част от бъдещите пръстчета или крачета например.
Но какво стои зад сложните химически определения. Кои храни на ядем?
Нито една бременна жена не бива да пропуска хляба, макароните или пък ориза. Житните растения са богати на десетки витамини, повечето от групата В. Лекарите казват, че на ден трябва да се събират поне по 6 неща, които се правят от подобни продукти. На второ място са плодовете и зеленчуците. Те трябва да присъстват на масата поне четири пъти на ден. За да набавите вит. А, яжте кайсии, пъпеш и цвекло. За вит. С се препоръчва диня и разбира се, цитруси.
По време на бременността месото и рибата са задължителни. Ежедневно трябва да се поемат поне по три неща от тази група. Същото се отнася за яйцата. Не на последно място е млякото. Бременната трябва да пие прясно или да яде кисело мляко, не по-малко от 800 г на ден. Само така ще набави необходимия калций, за да може костната структура на бебето да се развие правилно. Същата работа вършат и две плочки сирене.
И накрая – течностите. Общо на ден те трябва да са поне осем чаши. Но не включвайте кафето в тях. Докторите от години разказват за вредата от кофеина върху плода. Другата опасност, която дебне бебето е вегетарианското хранене. Ако майката изключи от менюто си всичко, което хората набавят от животните, рискува да обрече детето си на кислороден глад. Тя пък ще получи анемия.
Кърмачките да не посягат към лютото
Времето след раждането е също толкова важно, колкото и бременността. Тогава майката трябва да внимава за всяка своя хапка, защото чрез кърмата тя стига до бебето. На първо място сред забраните отново са поставени цигарите. Защото никотинът от всяка изпушена цигара мигновено отива в телцето на детето. Алкохолът е поредното нежелателно вещество за периода на кърмене. Можете да се позволите минимални количества, но изчакайте няколко часа преди да нахраните мъника. Ако пиете кафе обаче, пригответе се за безсънна нощ, защото кофеинът започва да действа в тялото на бебето минути след като е привършило с кърмата. Неприятно усещане за него ще предизвикат и газираните напитки, които майката си е позволила през деня. Рядко, но се случва и бебето да се дърпа и да не харесва кърмата. Причината е ясна – в менюто на жената, която го храни е имало нещо пикантно. Достатъчно е дори да е имало малко чесън или лук.