Мерилин Монро станала кралица на чудното растение
Има много продукти в нашия хладилник, които са ни познати от хиляди години. Такъв е и днешният ни главен герой - човечеството го използва още от годините преди новата ера. И дори са написани легедни за него - артишокът. Смята се, че той идва на земята заради Зевс и неговия гняв. Гръцкият върховен бог, познат с лютия си нрав, се влюбил в една красива млада девойка. Момичето се казвало Кинара. Повелителят на гръмотевиците я наблюдавал от далеч, но накрая се срещнал с нея. И й направил нечувано предложение - да се качи с него на Олимп и да стане богиня. Кинара охотно приела и напуснала родното си място - остров Зинари. Зевс й намерил скрито местенце и ходел при нея, когато Хера не е наоколо. Но Кинара започнала да страда за близките си и един ден тайно отишла при тях. Щом Зевс разбрал, любовта му изчезнала, а с нея и божествения статут на девойката. Но сякаш това не му било достатъчно, и затова я оставил на земята, но с нов облик - като артишок.
Ако оставим легендите обаче, за растението се пише още преди да се е родил Исус. Теофраст, един от учениците на Аристотел го описва, и систематизира всички познати знания. Благодарение на задълбоченото му проучване, скоро зеленчукът се превърнал в лечебно средство.
И въпреки че с артишока вече се занимавали учените, отново се намерило място за спекулации. И на растението започнали да се придават магически свойства. Древните гърци били убедени, че ако жена яде повече артишок е много по-вероятно да роди момче. Смятал се и за много силен афродизиак и затова не се давал на всеки, а струвал и скъпо. По същата причина, в Рим можели да си го позволят само най-богатите хора. Но те не го ползвали само като лекарство, а и като истински деликатес. И затова го консервирали с мед и оцет. Туршията можела да се хапва целогодишно.
Повече от десет века по-късно, артишокът заема полагащото му се място като изтънчен продукт. Затова и се включва най-редовно в блюдата на кралските особи. Смята се, че растението е било любимо на Катерина Медичи и тя е искала то да присъства в менюто по-често.
Смята се, че едно от първите места, на които е започнал да расте, е около Средиземно море. В момента в света са известни повече от 140 вида от чудното растение. Но човекът се храни с едва няколко от тях.
Интересен факт е, че когато артишокът попада в САЩ, местните хора започват да го консумират масово. Бързо е създаден и конкурс за красота на негово име. През 1949 година го печели не друг, а самата Мерилин Монро.
В наши дни всяка домакиня може да намери артишок в близкия супермаркет. На вкус той прилича на лук и целина. Ако си вземете йерусалимската разновидност обаче, ще се насладите на невероятен аромат на ядки.
Ако искате да се сдобиете с пресен и здрав артишок, можете да си го набавите от март до май или през октомври, когато се бере. Препоръчва се като част от здравословното хранене, защото в 100 г се съдържат едва 40 калории.
В него има големи количества биоактивни вещества. Именно те стават основа за много лекарства и днес, както и в Древна Елада. Така че освен енергия, той дава на тялото ни и десетки витамини. Може да се каже, че дори действа подмладяващо, защого в него има много от веществото цинарин. То се свързва със свободните радикали и така помага на клетките да останат здрави по-дълго. Артишокът помага и на тялото ни да се отърве от токсинит, защато директно въздейства на черния дроб.
Лекарите са категорични, че растението е мощно оръжие срещу диабет, подагра и целулит. Ще ви спаси и от атеросклероза. И то по най-вкусния начин.
Печен
Необходими продукти:
2 големи артишока
2 скилидки чесън
зехтин
лимонов сок
сол
Начин на приготвяне: Отрязваме стъблото, както и върха на всеки артишок. Разтваряме леко няколко от листата и поръсваме със сол и зехтен, както и с малко лимонов сок. След това обелваме една скилидка и я слагаме в средата на розичката. Повтаряме процедурата с останалите. Увиваме всеки артишок във фолио. Слагаме да се пече в тавичка за час и половина на 220 градуса.