Днес празнуват Първан, Храбрин, Дешка и Андрея
Свети Андрей е един от дванайсетте апостола и ученик на Христос, брат на апостол Петър. Наричат го Андрей Първозвани, защото пръв от апостолите е бил повикан и е тръгнал след Христос.
Нашият народ отбелязва Андреевден като празник на семето (зърното). Вари се жито, боб, леща, грах, просо, ечемик. Сутринта рано се взима от наедрялото зърно и се хвърля в камината - нагоре, за да растат високо всички житни растения и да са едри като набъбналата царевица. На особена почит на този ден са младите булки, а именно на тях се пада ритуалът с хвърлянето на варените семена, та както бързо наедряват те, тъй и булките да пълнеят с новите рожби.
Според народното вярване Андреевден се нарича още и Мечкинден. Легендата разказва, че свети Андрей единствен от апостолите нямал празник, та възседнал една мечка и отишъл при Бога. Господ му казал “Който тебе не празнува, да го язди твоя кон”. Затова на 30 ноември в определени региони на България варят царевица и я прехвърлят през комина, като викат: ”На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш суровия и да не ядеш стоката и човеците.”
Народът свързва този ден с разбирането, че светлината в денонощието започва да расте - наедрява, затова някъде се нарича Едреевден, а слънцето да помръдва “както пиле в яйце”. Макар и оскъдна, надеждата за светлина внася свежест и ведрина в душите на хората.
На този ден празнуват Андрей (андреас - мъжествен, храбър, силен), Андриян, Андрея, Андро, Храбър, Храбрин, Силен, Силка, Дешо, Дешка, Първан, Пръвка и др.
Боб в гювечета
Продукти
2 чаши родопски боб
1 глава червен лук
1-2 домата
1-2 чушки червени,
15-20 маслини
мазнина
джоджен, магданоз, сол на вкус
Приготвяне
Сварете добре боба. Запържете лука, нарязан на дребно. Добавете към запържения лук нарязаните на кубчета домати, чушки. Смесете с боба. Добавете подправките и маслините. Разпределете сместа в гювечета и запечете 10-тина минути на силна фурна.
Леща с кайма
Продукти
500 г леща (едрата е по-подходяща)
500 г кайма, 1-2 глави лук,
1 к.ч. ориз
1 щипка кимион
сол на вкус
черен пипер на вкус
Приготвяне
Сварява се лещата заедно с ориза в 1,5 л. вода и се отмества от котлона. Леко се осолява! Взема се по-дълбок тиган, запържваме в него дребно нарязания лук и каймата (предварително е добре да се премеси с 1 кафена чашка вода и малко олио). Така изпържената кайма и лукът се изсипват в тенджерата при лещата и ориза, разбърква се много добре и най-накрая се прибавя едно цяло пакетче кимион на прах и 1 ч.л. черен пипер и пак се обърква.