Измислена е от италианци през сухия режим в САЩ
Една от най-вкусните европейски салати "Цезар" не е кръстена на великия римиски император Юлий Цезар, както си мислят мнозина. Чудният специалитет носи името на своя създател - италианецът Цезар Кардини. Има много митове относно това кой я е забъркал за първи път. Някои историци твърдят, че това е сторил Алесандро Кардини в чест на своя починал брат Цезар. Други пък казват, че именно кръстникът на ястието го е направил за сефте. Според фактите, създателят на невероятната смес заминал за Америка веднага след края на Първата световна война.
Ясно е обаче, че салатата е измислена само няколко месеца след въвеждането на сухия режим в САЩ. Тогава предприемчивите братя италианци от фамилията Кардини живеели в Сан Диего, но развивали бизнеса си в Мексико. Там си направили хотел, който имал и отлично зареден бар. Заради далечното растояние и високата цена на алкохола, дори и зад граница, клиентите на хотела били предимно богаташи.
На 4 юли 1920 година всичко било запазено за звездите на Холивуд. Оказало се, че братята не преценили добре хранителните си запаси. Артистите се радвали на обилното пиене, но искали и мезе. Нямало откъде да се купят продукти. Затова готвачите се заели да измислят нещо на основата на продуктите, които имат. Цезар Кардини също влязъл в кухнята и като видял наличното - маруля, зехтин, хляб, яйца, сирене и лимон - просто го смесил. Накрая добавил и тайната си съставка. В напрегнатия момент той се сетил за един съвет на майка си. Тя му била казала, че една от най-хубавите подправки е яйце, варено точно една минута. То не е доварено, но има уникална консистенция. Сравнявала я дори с хубавата застройка на супата.
В първия вариант на салатата нямало аншоа или пък пиле. Но гостите на Цезар Кардини останали очаровани. Те получили добре накъсана маруля, залята със сос от яйцата, зехтина и лимоновия сок. Имало и крутони, натъркани с чесън. Отгоре поръсил със сирене.
Години след феноменалния успех, Цезар починал. Бизнесът останал в ръцете на брат му Александър. Той наследил и рецептата за салатата, но решил да я промени. Смята се, че именно той е добавил аншоата и соса "Уорчестър". Тъй като бил пенсиониран военен летец, той я кръстил "Салатата на авиатора". Но знаменитостите все още я познавали като "Цезар".
Митовете около това блюдо разказват, че при Кардини продължили да идват знаменитостите от киното. Тъй като всеки търсел и поръчвал "Цезар", той се принудил да остави старото име на новата зеленчуково-рибена смес.
Но как този чуден специалитет идва в Европа? Много просто. В знаменития хотел в Тихуана се оказала съпругата на английския принц Едуард VIII Уелски. Именно тази дама поискала рецептата и я представила на готвачите си на Острова.
28 години след първото приготвяне на салатата, Александър Кардини поискал да патентова ястието с името на покойния си брат "Цезар". Но не му разрешили, тъй като само за тези почти три десетилетия тя се сервирала навсякъде и се смятало, че вече никой не може да има претенции към нея. Затова бившият авиатор успял да запази само оригинилната смес - без аншоа и пиле, която била приготвена от брат му на онзи 4 юли, по време на сухия режим.
Оригинална рецепта
Необходими продукти:
1 зелена салата
4 скилидки чесън
4 с.л. зехтин
сокът от един лимон
30 г крутони
сол
2 яйца
Начин на приготвяне: Първо започваме от дресинга. Чесънът се счуква и се посолява. След това се слага в купичка и се доливат зехтина и лимоновия сок. Оставяме да престои поне два часа на студено. След това идва ред на яйцата. Те се приготвят по старата рецепта на майката на Кардини - пускат се във вряща вода за точно една минута. След това се белят и се пасират. От купичката с дресинга вземаме само чесъна и го добавяме към яйцата. В купа за салата накъсваме листата на марулята. Отгоре поръсваме с яйцата и чесъна. Идва ред на крутоните, а отгоре - настърган пармезан.