Спираме кафето и алкохола, ако искаме да спрем скандалите
В последните години всеки се опитва да намери лек срещу един неподозиран, но реален враг – стреса. Всекидневието вече се превръща в изпитание за хората и затова в много страни тежестта на непрекъснатото нервно напрежение започва и да се лекува. За да не стигаме до лекарства обаче, можем да променим начина си на хранене и реално да си помогнем сами. Сметките, които се трупат ден след ден, заемите и несигурността могат да ни сринат психически ако не знаем как да се предпазим. Въпреки че т.нар. от хората нерви не се приемат като заболяване или медицински проблем, може да ни навлече доста неприятности. Началото е отношенията с хората, на които крещим или се ядосваме без видима причина. В основата на това се корени факта, че след непрекъснатите стресови ситуации, нервната ни система е на ръба във всеки един момент.Но симптомите на подобен вид модерно заболяване са както силната агресивност, апатия или чест плач, така и болки, изтръпване на крайниците или загуба на чувствителност към болка, нежелание за общуване, задух, замайване, бърза умора. Тогава се появяват и голяма част от пороците. Опитвайки се да бягаме от проблемите, прибягваме до цигари, алкохол и какво ли още не.
Нерядко се стига и до реални борести като язва, гастрит, проблеми с щитовидната жлеза, хормонален дисбаланс и какво ли още не. Лекарите само предупруждават, че продължителното живеене на бързи обороти може да ни докара рак, диабет, инфаркт, инсулт или автоимунно заболяване.
Преди да сме останали настрани от приятели и колеги, или да сме влезнали в болница, можем да започнем една, на практика, лечебна диета.
Най-важното правило е да намалим мазнините и въглехидратите и да се обърнем към антиоксидантите. Така няма да се товари нервната система. Ако намалим и солта ще си помогнем още повече. От години е доказано, че тя е една от причините и за високото кръвно налягане. В този ред на мисли, забранени стават кафето, пържените храни, алкохолът и лютото. Трябва да изчистим от менюто си и бутер тестото, както и нещо обикновено като пресният бял хляб. От това ще има огромна полза, категорични са докторите. В същата, забранена група, попадат и яйцата. Трябва да спрем със саламите и консервираните храни. Ако страдаме от стреса на работа, трябва да оставим настрана и шоколада, хряна, горчицата, осолената риба. Макар и всички плодове и зеленчуци да се славят като полезни за здравето, трябва да се направи малко ограничение. Не бива да си похапваме салата с лук или чесън, както и с репички, краставици, дори лапад.
За да се почувстваме наистина добре, трябва да увеличим приема на някои други продукти, които успокояват организма и нервната система. Такива са бобовите растения и млечните произведения. Също така е важно да се яде и повече черен дроб. Специалистите съветват като цяло да се хапват повече нещя, в които има витамин В. Добър източник на успокояващи вещества са плодовете, зеленчуците и шипковия чай. Най-предпочитаният продукт в борбата с нервите е банананът. В него има огрочни количества витамини В, а освен това има и калий. Той пък се грижи за сърдечния мускул. От месата е добре да минем на немазните – пилешко и телешко. Зеленчуковите супи пък са един от най-добрите лекове за повечкото нерви пред делничния ден.
Освен като продукти, които да консумираме, лекарите дават съвети и как да става това. Идеята е всеки, който живее под стрес да сяда на масата поне по пет пъти на ден, но за малки порции. Всеки, който се опитва да подобри начина си на живот, не бива да пропуска хранене.
Защо нервността влияе на цялото тяло
От години лекарите проучват и доказват, че психиката ни влияние на ендокринната и имунната система най-вече чред нервната. В тази система най-важни са хипоталамусът, хипофизата, тимусът, жлезите с вътрешна секреция и други. Както е известно, ние сме изградени от химически вещества. А храната е идеалният начин да променим техният състав и да си осигурим по-стабилни нервна система, здраве и отношения с другите.