Омлетът е роден във Франция

Омлетът е роден във Франция Лакомник

Сервирали на Франц Йосиф яйца със стафиди

Омлетът е роден във Франция
Автор:Лакомник

Има едно универсално ястие, което ни засища еднакво добре и в студ и в пек. И това е омлетът. Специалитетът се прави бързо, а в една порция от него се съдържат най-важните неща за тялото ни - протеини, въглехидрати, мазнини и витамини.

Колкото е гениална и проста рецептата, толкова сложна е историята на омлета. Някои специалисти по миналото са категорични, че той се е правел и в дълбока древност. От незапомнени времена преродителите на европейците са забърквали чудното блюдо. Смята се, че за него се е написало за първи път, когато Наполеон го опитал случайно. Както много други неща, и омлетът става известен благодарение на факта, че императорът бил изненадан от силен глад по време на обиколка из Южна Франция и по-точно град Бесер. В едно от местните заведения веднага му сервирали "кокоши дар" или с други думи - омлет. Когато вкусил пърженото блаженство, той бил поразен. След като се нахранил, наредил да се съберат всички яйца в града и да се направи по един омлет за всеки от пътуващите с него войници. Междувременно обаче хората решили никога да не забравят деня, в който ги е посетил Наполеон Бонапарт и оттогава всяка година си организира празник на "кокошия дар".

Но като всички гениални рецепти, и за тази има няколко версии и няколко мита, като не гарантираме, че и горното може да е само легенда. Литературоведите са убедени, че хората са чули за омлета няколко века преди злополучния лов на френския император. Причината - Франсоа Рабле го споменава в своя "Гаргантюа и Пантагрюел".

В историята бързо се намесили и австрийците. Според тях, яйченото блаженство е станало достояние на света едва преди няколко десетилетия. Те са убедени, че когато австрийският император Франц Йосиф още бил млад и неопитен, се загубил в гората по време на лов. Романтичната версия на случката разказва, че юношата тръгнал по незнайни пътища да дири вярната посока. В крайна сметка попаднал на малка къщурка насред нищото. Вътре живеела чудно хубава девойка, която веднага го познала. Единственото, което имала били яйца и малко подправки, но предимно сладки. Затова бързо сложила тигана на печката и забъркала бърз обяд. В сместа имало доста захар и стафиди. Австрийските заведения масово предлагат интересния омлет, но го наричат шмарен. Смята се, че до онзи момент кайзерът не бил пробвал бързото ястие, защото с него се хранели само представителите на простолюдието.

 

Как се прави?

Омлет се прави от години и дори векове. Затова и рецептите вече са доста различни. Ако отидете във Франция ще ви сервират омлет, направен като палачинка с пълнеж. Италианската фритата обаче пък е смес от разбити яйца и зеленчуци, които заедно се изсипват в тигана и заедно се пържат. Американските готвачи също са привнесли нещо в начина на приготвяне. Там често ще попаднете на рецепта, която се прави само от белтъците на яйцата, за да се избегнат калориите и мазнините, които носят жълтъците. Ако отидете в Япония пък ще ви го сервират с ориз и морски дарове. 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц