Росица Пейчева се занимава с музика вече почти 30 години. Завършва Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив като музикален педагог, а след това и магистратура - "Арт мениджмънт".
- Готвите майсторски. Разкажете някои от вашите тайни?
- За съжаление, вече все по-малко ми остава време за готвене. Вкъщи се хапва месце, но аз мога да мина и само с една обикновена манджичка от картофи. Обичам родните, родопски ястия. Катмите ми се получават много добре. Спомням си, че още като дете съм точила клин – другото характерно ястие за Родопите. Сега, за съжаление маникюрите ми пречат и вече разчитам на мама за тези неща. Задължително си правим бисквитена торта, както и кремчета. Имаме и любим тутманик и се приготвя редовно. Готвим и телешко с картофи – лесна и се получава добре.
- Вие имате две деца. Учите ли ги да готвят?
- Да. Дъщеря ми скоро навърши 18 г., а сина ми е в 10 кл. Но ги уча. Момичето ми знае всичко, докато момчето обича пържени филии с яйца и може да си ги пържи сам. Каката повече експериментира, докато аз съм традиционалист. Смесва продукти, променя начините на приготвяне на това и онова. Докато аз готвя това, което знам. Например една парижка салата с риба тон и картофи. Обичам много агнешко с праз лук и маслини в тава. Децата пък си умират за риба с домати и повече лук. И, разбира се, като истински родопчанка, ползвам и много картофи. Дори в боб и леща, във всяка манджа.
- Дори и в боба слагате картофи?
- Да, те преобладават. Свикнала съм така от мама, баба и леля. Варя лещата нормално, но пускам във водата и няколко картофа. Когато стане готова ги вадя, намачквам ги и ги връщам обратно. Правя същото и с фасула. По този начин яденето става гъсто без брашно. Вкусът става по-плътен.
- В такъв случай ползвате ли запръжка?
- Колкото и вредно да е, така ми е по-вкусно. Но не оставям лука да потъмнее.
- Дайте истинската, оригинална рецепта за катма.
- Тя е много лесна. Дори, когато съм сама вкъщи не ми е проблем да стана и да си направя само за себе си. Преди години, баба ми като смесеше айрана с брашното, го оставяше да престои до сутринта. Чак тогава слагаше содата.
- Споменахте за клина, който сте месили като дете. Но какво беше първото, което забъркахте в кухнята?
- Като дете много обичах да правя сладки. Но съвсем първия път направих варени картофи. Бях много мъничка и не знаех дори колко вода се слага в тенджерата. След това повече тортички и кремчета. Но когато децата се родиха вече се наложи да науча няколко неща. И колкото по-често ги правя, толкова по-често се получават. Започнах да уча и много рецепти. Например тази за приготвянето на тутманика взех от приятелка на майка ми от Котел.
- Росица, преди време преживяхте тежка операция наскоро. Сега добре ли сте?
- Хвала на Бога, здравословното ми изпитание мина през миналата година. Благодаря сърдечно на всички, които ме подкрепиха в този нелеп момент от живота ми. Определено тази случка ме промени. Чувствам се добре.
- Каква е тайната на една народна певица? Какво трябва да чувства и да може?
- Музикалната академия ми даде много. Същото се отнася и за семейството ми. Вкъщи винаги се слушаше народна музика. Баща ми и до днес свири на акордеон, а майка ми пее. Аз първо започнах да свиря, а чак после да пея. Явно гена си го нося. Моята мечта просто беше да завърша Академията. Чувствам, че това е моята музика. Но когато отивам на участие ми се налага да пея и от другата музика, от попфолка. Защото каквото и да си говорим, когато стане вече 22:00, 23:00 ч., хората като пийнат и поиграят, им се приисква да пощракат с пръсти.
Катма
Необходими продукти:
Айран
Сол
Захар
Брашно
Сода
Начин на приготвяне:
В айрана се слага брашното и се разбърква. Посолява се. На друго място смесваме една чаша кисело мляко с мая. Накрая смесваме всичко и се получава тесто за катми.
Копривена чорба
Необходими продукти:
Олио
1 глава лук
6-7 картофа
Коприва
150 г доматено пюре
Начин на приготвяне:
Запържваме лука. Почистваме и нарязваме копривата и я слагаме да се задуши. Посоляваме, поръсваме и с червен пипер. Сваряваме картофите. След това прибавяме доматеното пюре. Копривата може да се замени със спанак и лапад.
Тутманик
Необходими продукти:
2 ч. ч. прясно мляко
3 яйца
4 с. л. олио
1 ч. л. захар
Кубче мая (колкото кибритена кутия)
2 к. л. сол
Начин на приготвяне:
Замесва се меко тесто и се оставя да втаса. Дели се на девет топки. Разделят се на три по три. Първата от всяка тройка се разточва, намазва се с разтопено масло и сирене. Отгоре слагаме второто, добавяме от същата плънка. Същото правим и с третото. Накрая завиваме. Подреждаме в тавата. Вие се като баница. Може да се завиват не три кори една върху друга, а само две, за да не става толкова дебело. Когато се навие отново се оставя да втаса. Отгоре се маже с масло.