Яжте ги редовно за добро зрение и хубава кожа
Морковите са едни от най-ценните зеленчуци, подходящи за приготвяне на разнообразни ястия. Съдържат провитамин А, витамин В1, В2, С, етерични масла, захари, соли, пантотенова киселина. Семената съдържат етерични масла и флавоноиди. Могат да се консумират сурови (като сок или настъргани в салата със зеле, ряпа, целина) и топлинно обработени.
Трябва да се включват ежедневно в менюто, тъй като регулират целия процес на обмяната на веществата, подпомагат растежа на организма, засилват устойчивостта на покривния епител на кожата и лигавицата и специално този на очите.
Поради богатото си витаминно съдържание морковите имат изразено благоприятно действие при възпалителни и дегенеративни изменения на лигавицата на дихателните пътища и стомашно-чревния тракт, а също и при хепатити и цироза. Освен това подобряват зрението, подпомагат бързото зарастване на рани от изгаряния или механично увреждане на кожата. Морковите имат диуретично (пикочогонно) действие. Намират приложение в диетите при язва на стомаха и дванадесетопръстника, а в народната медицина се използват като глистогонно средство и за стимулиране на млечната секреция.
Хранителното и лечебното действие на сока от моркови отдавна са известни на хората и сокът се използва от дълбока древност при лечение на различни болести. Нектарите и соковете от моркови са нискокалорични, а едновременно с това са богати на витамини, целулоза и минерални вещества. Съдържат провитамин А, витамини от група В и витамин С, подсилващи имунната система. Източник са на целулоза, събират и изхвърлят от нашия организъм много токсини и вредни субстанции.
В народната медицина сокът от моркови се използва при малокръвие, изтощение, хемороиди, стоматити и бъбречнокаменна болест. Тъй като в него се съдържат съединения, ефективни в борбата с микробите и оказващи заздравяващо и противовъзпалително действие, дълго незарастващите рани се промиват с морковен сок или се слагат компреси от сока върху болните места. Той има и болкоуспокояващо действие.
Лечебното действие на морковите се дължи на това, че те съдържат каротиноиди, които предпазват клетъчните ядра от опасните атаки на свободните радикали. Бета-каротинът, съдържащ се в морковите, помага за защита на зрението и особено на нощното виждане. Изследвания показват, че храните с високо съдържание на каротиноиди, каквито са морковите, водят до намаляване на риска от сърдечни заболявания. Приемането на каротиноиди понижава риска от рак на гърдата по време на постменопаузата, както и риска от рак на пикочния мехур, на шийката на матката, на простатата, дебелото черво, ларинкса и хранопровода.