Суровият климат изисква висикокалорични манджи
Монголия е една от най-големите държави в Азия, но в същото време и най-слабо населената – едва три милиона души живеят на площ от милион и половина квадратни километра. В нея се намира част от митичната пустиня Гоби, която е най-студеното място веднага след Антарктика.
Там животът е един от най-трудните. Половината от жителите на страната все още живеят в юрти. Децата пък понякога се налага да яздят по 30 км., за да стигнат до училище и това само в едната посока. Въпреки това обаче, хората са дружелюбни и готови да помогнат на всеки.
Понякога кухнята им е истинско изпитание за стомаха на европейците. Там на почит е кобилешкото мляко и тежките, висококалорични ястия, които ти дават сили за суровото азиатско всекидневие. Често, за да се наподоби вкуса на тамошните манджи се използват наши подправки и добавки като например сос „Уорчестър”.
Степен чай
Необходими продукти:
3 с.л. (30 г) чай
250 мл вода
1 л прясно мляко
Сол
Начин на приготвяне: Слагаме чая във вода и оставяме да заври. Наливаме млякото и добавяме сол на вкус. Оставяме да поври десет минути и махаме от огъня. Прецеждаме и поднасяме.
Агнешко
Необходими продукти:
около 750 г агнешки гърди
парче джинджифил колкото палец
2 скилидки чесън, смачкани
6 с.л. тъмен соев сос
1 с.л. подправка пет аромата
150 мл оризово вино
2 с.л. кафява захар
За поднасяне:
1 малка глава маруля
3 стръка зелен лук
1/4 краставица
Начин на приготвяне: Загряваме фурната до 180 градуса. Слагаме месото в съд с капак. До него нареждаме останалите съставки и наливаме вода, докато ги покрие. Печем поне три часа – докато месето започне само да се отделя от костите. Оставяме го да изстине в соса и при затворен капак. После го прехвърляме в тава. Половината сос отделяме настрани и правим сгъстяваме като го варим. Останалата част слагаме при месото. Запичаме месото на грил докато стане хрупкаво. Накъсайте, като махнете тлъстото. Месото се сервира и се яде увито в лист зелена салата и гъстия сос.
Супа с грах
Необходими продукти:
1 чаша зелен грах;
1 чаша доматен сок;
1 супена лъжица масло;
1 лукова глава среден размер;
1 литър силен месен бульон;
сол и пипер на вкус;
1-2 супени лъжици сметана
Начин на приготвяне: От предната вечер накисваме граха във вода. На следващия ден слагаме малко масло в тиган и запържваме лука до златисто. Добавяме бульона и граха. Сваряваме и пасираме. Слагаме още доматения сок, солта и пипера. Варим на слаб огън още 10 минути. Добавяме сметаната и поднасяме.
Пиле
Необходими продукти:
1/2 пакет спагети
чили сос и къри на вкус
1 с. л. сос "Уорчестър"
3-4 с. л. зехтин
3-4 с. л. соев сос
1 морков
1 глава лук
2 чушки
2 домата
2-3 скилидки чесън
100 г гъби
150 г соеви кълнове
200 г зеле
200 г свинско месо
200 г пилешко бонфиле
майонезен сос по избор
Начин на приготвяне: Нарязваме месото на едри хапки. Слагаме ги в тенджера и ги сваряваме в подсолена вода. Отделно сваряваме спагетите, отново в подсолена вода. Нарязваме морковите и зелето на ивици. Чушките и лукът трябва да са на дребни кубчета, което се отнася и за доматите. Гъбите правим на филийки. В подходящ изсипваме само двата вида месо и гъбите.Добавяме зелето, лука и соевите кълнове. Едва след това идва ред на моркова, чушката и домата. Слагаме и сварените спагети. Овкусяваме всичко с чесън, нарязан на много ситно, както и със сосовете и кърито. Всичко се изсипва в много дълбок тиган, в който има сгорещен зехтин. Запържваме за кратко.