Киселият плод е панацея за здравето
Кейковете, тортите и сладките с лимон за патент на френската кухня. Изтънчения вкус на цитрусовия плод от стотици години вълнува кулинарите, а десертите с него са се превърнали в абсолютна класика за майсторите сладкари. И в модерната кухня трудно се срещат сладки изкушения, които не съдържат поне чаена лъжичка лимонов сок.
За полезните действия на лимона за здравето пък са изписани милиони научни трудове. Той е сочен едва ли не за панацея, подобно на ябълката.
Родината на лимона са Индия и Индокитай. В България лимонът е пренесен през XVIII век - като стайно, декоративно растение.
Месестата част на лимоните съдържа лимонена киселина (която действа противомикробно), минерални вещества - калий, калций, мед, желязо, фосфор плодова захар, гликоза, пектин, и много витамини. Кората на лимона е богата на витамин С, фитонциди, пектин и етерично масло.
Високото съдържание на витамин C в лимона е било причина да бъде използван от арабските, а от XII в. и от европейските мореплаватели като лекарство против скорбут.
Лимоните увеличават съпротивителните сили на организма и го предпазват от много заболявания най-вече инфекциозни. Доказано е, че лимоновият сок влиза в силна биохимична реакция с нитратите и спомага за унищожаването на токсините. Би било много по-полезно да се поливат пролетни салати с лимонов сок, а не с оцет. С лимонов и портокалов сок са лекували много болести, преди всичко ревматизъм.
Лимоните укрепват кръвоносните съдове. Това се дължи на голямата доза витамин С (до 45 мг на сто), която човек получава при консумацията на лимони. Също така съдържат много провитамин А и пектин. Богати са на микроелементи и могат да възстановяват и насищат минералните депа в организма. Това в съчетание с витамин С прави лимоните много добро средство за общо укрепване. Те имат голямо въздействие върху кръвоносните съдове. Лимоните влияят благоприятно върху сърдечния мускул. Те са добро кръвоспиращо средство срещу кръвоизливи от носа, настъпили от пренапрежение. Спомагат за подобряване на кръвната циркулация, обмяната на веществата и за по-голяма гъвкавост на съдовата стена.
Лимоните притежават, детоксичен и противомикробен ефект. Имат способността да алкализират вътрешната среда на човешкия организъм и да тонизират централната нервна система.
С този невероятно ароматен плод ви предлагаме четири френски десерта, които ще освежат с уханието си зимната ви кухня.