Статистиката от години сочи, че заболяванията на сърдечно-съдовата система са най-честата причина за смърт сред населението. По-долу ще ви представим десет съвета за това как да понижим с естествени средства нивото на холестерол в организма си, като с това се предпазим от развитието на атеросклероза и различни сърдечни заболявания.
1. Овесени ядки
Те са богати на бета-глюкан – разтворима влакнина, действаща подобно на гъба, която попива холестерола. За да ги овкусите, можете да прибавите канела или изсушени плодове към порцията овесени ядки.
Овесените трици са концентриран източник на бета-глюкан и лесно могат да бъдат добавени към домашно приготвен хляб, кекс и други тестени изделия.
Дневен прием: 3 грама бета-глюкан, съдържащ се в половин купичка овесени ядки или трици.
2. Бадеми
Бадемите съдържат два мощни антиоксиданта – витамин Е и флавоноиди, които предпазват LDL холестерола от окисление, предшестващо развитието на плаки.
За да си набавите максимални количества антиоксиданти, консумирайте бадемите цели, тъй като в тяхната обвивка се намира изобилно количество флаваноиди. Добър начин на консумация е да размесите шепа бадеми в киселото мляко или да намажете две супени лъжици бадемово масло върху филия хляб.
Дневен прием: Около 30 грама печени несолени бадеми.
3. Ленено семе
Лененото семе съдържа лигнани и разтворими , които блокират продукцията на LDL и подобряват способността на организма да екскретира холестерола.
Препоръчително е лененото семе да се консумира смляно, защото само в този вид могат да се абсорбират пълноценно от организма хранителните съставки в него. То успешно може да се съчетава със сутрешната ви порция овесени ядки.
Дневен прием: 2 супени лъжици смляно ленено семе.
4. Чесън
Той има свойството да възпрепятства произвеждането на холестерол от черния дроб.
Традиционната българска кухня предлага голямо разнообразие от варианти как да приготвите ястие с чесън – най-елементарното е да го добавите към различни супи, сосове и салати. Дори картофеното пюре ще придобие по-апетитен и здравословен вид, ако при приготвянето му прибавите печен чесън.
Дневен прием: 2-3 скилидки
5. Ябълки
Ябълките, особено тяхната кора и външна част, са богати на полифеноли – мощни антиоксиданти, които предпазват от развитието на плаки.
Пригответе ги по начин, който най-много ви допада, но оставете кората им - за максимална полза. Дневен прием: поне една ябълка на ден.
6. Бобови растения
Производните на боба съдържат специфичен вид разтворима влакнина, която ферментира в дебелото черво. Там полезните бактерии се хранят с нея и други въглехидрати от бобовите растения, формирайки късо-верижни мастни киселини, които се транспортират в черния дроб и възпрепятстват продукцията на LDL холестерол.
Дневен прием: половин чаша дневно бобови растения (фасул, грах или леща).
7. Соя
Соята съдържа фитоестрогени – хранителни съставки, които увеличават броя и ефективността на рецепторите на LDL холестерол. Това подобрява способността на черния дроб да премахва холестерола от кръвта. Някои добри идеи да включите соята в хранителния си режим са:
• използвайте соево брашно за готвене,
• смесете шепа печени соеви ядки с изсушени плодове,
• консумирайте тофу.