На почит са патладжаните, калмарите, лютивите пастети
Гърците обожават вкусните салати, мезета и ястия, поднесени с разнообразни гарнитури и сосове. Кухнята им има доста общи черти с характерните балкански традиции в готвенето и мнозина смятат, че знаменитите гръцка салата, дзадзики или хтипити не са нищо друго, освен вариант на нашенските шопска салата, млечна салата и сирене по шопски. За националния вкус обаче безспорно спомагат зехтинът и свежите подправки – дафинов лист, мента, салвия, розмарин, джоджен и мащерка. И, разбира се, нищо не е толкова вкусно, ако не е полято с узо...
В гръцката кухня продуктите се обработват отделно и чак накрая се смесват. Само суровите зеленчуци се режат на едро. Преобладават пресните сезонни продукти и много риба. Сред традиционните предястия са бюреците с различни видове плънка, салата с патладжани, лютиви сиренени пастети.
В летните горещини гърците предпочитат вегетарианските ястия – тиквички с картофи (о. Крит), зеле с ориз (Пелопонес), спанак по гръцки и др. От месата на почит са агнешкото и птичето, приготвяни най-често на грил или с разнообразие от зеленчуци.
Сред десертите, приготвяни най-често с мед вместо със захар, особена почит заслужават ябълковият кекс с канела, маслените бисквити с лимон, сиропираните десерти тип баклава или реване и бухтичките със сладолед.
Кюфтенца с маслини
Необходими продукти:
1 кг кайма (смес 50:50 свинско и телешко месо)
1 филия хляб
1 картоф
2 с.л. винен оцет
1 гл. лук
1 капачка „Узо”
2 яйца
150 г зелени маслини
1 с. л. джоджен
1 с. л. брашно
зехтин
черен пипер
сол
Начин на приготвяне:
Картофът се сварява и пюрира, а филията хляб се накисва във вода, докато омекне, след което се отцежда. Маслините се изчистват от костилките. В подходяща купа се слага каймата и към нея се добавят картофът, филията хляб, ситно нарязаният лук, маслините, узото, оцетът, разбитите яйца, джодженът, черният пипер и сол. Всички продукти се омесват много добре, след което получената смес се оставя да престои в хладилник 5-6 часа.
В подходящ тиган се загрява зехтин за пържене. От сместа се оформят кюфтенца с размер на едър орех, овалват се в брашно и се изпържват в зехтина. Сервират се горещи.
Мариновани гъби
Необходими продукти:
2 глави лук, нарязани на ситно
4 с.л. зехтин
1 кг пресни зрели домати, обелени и настъргани
1 ч.л. розмарин
сол на вкус
прясно смлян черен пипер
1 кг пресни гъби
3 с.л. лимонов сок
2 скилидки чесън, нарязани на ситно
Начин на приготвяне:
Запържете лука в 2 с.л. зехтин до златисто, добавете настърганите домати, чесъна, розмарина, сол и черен пипер на вкус. Варете, докато изври течността и се сгъсти сосът.
Изчистете и измийте гъбите, много добре ги подсушете и нарежете на половинки. Поръсете с лимоновия сок и оставете да отлежат 10 минути. Изпържете гъбите в 2 с.л. зехтин. Прибавете към доматения сос и варете 10 минути на тих огън.
Ястието може да се сервира горещо или студено.
Свинско с тиква
Необходими продукти:
1 кг свинско месо
1 кг тиква
2 глави лук, големи
2 големи скилидки чесън
1 с.л. салвия (градински чай)
2 ч.ч. бяло вино
1 1/2 ч. ч. зехтин
сол
смлян черен пипер
по няколко стръкчета пресни риган, розмарин, мащерка
Начин на приготвяне:
Смесете зехтина, чесъна, мащерката, ригана и розмарина и ги пюрирайте. Намажете с тази смес месото, поръсете със сол и черен пипер, поставете го в съда за печене, добавете 1 ч.ч. вино и малко вода, покрийте с алуминиево фолио и печете около 50 мин в загрята фурна при 180 градуса. Махнете фолиото и печете още 15 минути, за да хване коричка. Нарежете лука на ситно, тиквата - на едри кубчета.
Задушете лука в малко зехтин, добавете тиквата, сол, черен пипер на вкус, 1 ч.ч. бяло вино, салвията и задушавайте на слаб огън до омекване на тиквата (около 20 мин).
Прибавете така приготвената тиква към месото и сервирайте, докато е още топло.