Оттогава се ползва със славата на един от най-изявените змееборци и конници в християнството, поради което е избран за светец покровител на войната и войската. В християнската иконография Св. Великомъченик Георги се изобразява възседнал бял кон, а дългото му копие е забито в устата на страшен змей.
В памет на Св. Георги (от гръцки "земеделец") Гергьовден се почита от народа и като празник на земята, на земеделието и животновъдството. Светията е покровител на овчарите и стадата.
Народът почита паметта на Св. Георги с различни ритуали, сред които най-известни саосвещаването на гергьовското агне и обредните хлябове.
За българите Гергьовден е един от най-големите и тържествени народни празници, който поставя началото на лятото и новата стопанска година. На този ден се прави курбан, пече се агне и се месят обредните хлябове, като най-големият се нарича на светеца. Цялото семейство се събира на празничната трапеза.
Имен ден празнуват Георги, Гергана, Гинка, Галя, Ганка, Ганчо.
На 6 май честваме и Денят на храбростта. Пред Паметника на Незнайния воин в София ще бъде извършен празничен водосвет на бойните знамена и знамената-светини на Българската армия.