Вкуснотиите на Тракия

Вкуснотиите на Тракия Лакомник

Тайната на апетитните манджи са гювечатата

Вкуснотиите на Тракия
Автор:Лакомник

Световните кулинарни експерти са категорични, че една от най-разнообразните и вкусни кухни е българската. Нейното сърце обаче са тракийските специалитети. Апетитни наденички и кюфтета, както и катми могат да се приготвят лесно по старите рецепти, но да бъдат с неповторими. Ако към това добавим и уникалния местен начин на приготвяне – в гърне, хармонията от вкусове е сигурна.

 

Катми

Необходими продукти:

За катмите:

10 г мая

2 ч. ч. хладка вода

2 ч. ч. брашно

½ ч. л. сол

2 с. л. масло

За плънката:

1 пиле

1 глава лук

1 морков

1 дафинов лист

1 клонче чубрица

Сол

черен пипер

100 г масло

1 връзка пресен лук

1 ч. л. лют червен пипер

кашкавал

2 с. л. магданоз

Начин на приготвяне: Разтваряме водата. Пресяваме брашното и го смесваме със солта. При него добавяме маята. Разбъркваме на рядко тесто. Оставяме го да втаса. През това време нагряваме масивен тиган и го намазваме с масло. В него наливаме тестото. Когато видим да се появяват балончета отгоре, катмата се обръща. Намазва се масло от двете страни докато е още топла. Предварително сваряваме пилето, заедно с лука, моркова, чубрицата и дафиновия лист. Обезкостяваме го. Отделяме бульона. Катмите се нарязват на четири. Всяко парче се долепва право до останалите. Поливат се с бульона. Отгоре са нарежда месото. Настъргва се кашкавал. Запича се за 15 минути.

 

 

Кюфтенца

За кюфтенцата:

500 г кайма

1 яйце

1 к.ч. прясно мляко

1 глава лук

2 филии хляб

галета

1 ч.л. чубрица

1 ч.л. сушен магданоз

черен пипер на вкус

1 ч.л. сол

За соса:

300-400 г домати

1 печена червена чушка

4-5 скилидки чесън

½ ч.л. захар

1 ч.л. кимион

½ ч.л. сол

400 г зрял фасул

200 г кашкавал 

олио

Начин на приготвяне: Каймата се разбърква с подправките, лука и яйцето. Добавяме и малко накиснат предварително хляб. От добре омесената кайма правим кюфтета. Пържим ги. След това започваме да правим соса. Първо пюрираме чесъна и чушката. Поставяме сместа в олиото на приготвените вече кюфтета. Запържваме за половин минута. Добавяме доматите. Поръсваме със солта, захарта и кимиона. Оставяме на огъня за още три минути. Взимаме дълбоко гърне Слагаме кюфтенцата на дъното. Добавяме предварително сварения фасул. Поливаме с доматената смес. Настъргваме кашкавал докато покрие всичко и слагаме да се пече. Печем за 20 минути при 180 градуса. Фурната трябва да е предварително затоплена.

 

 

Сирене

Необходими продукти:

250 г сирене

200 г кашкавал

200 г луканка

1 глава лук

2 яйца

2 домата

чубрица

магданоз

олио

Начин на приготвяне: Зеленчуците си нарязват на филийки. На дъното на едно гювече слагаме мазнина. Нареждаме и част от лука. Подреждаме по ред всички продукти, като започваме от сиренето. Последният ни ред трябва да е от кашкавал. Поръсваме с подправки по желание. Нареждаме луканката. Печем гювечето за около 20 минути. Вадим от фурната за кратко, настъргваме кашкавал и чукваме едно яйце.

 

 

Наденица 

Необходими продукти:

400 г свинска наденица

300 г картофи

250 г грах

1/2 глава лук

1/2 морков

1 с. л. олио

3 стръка магданоз

сол на вкус

Начин на приготвяне: Наденицата, която ще използвате трябва да е със силни подправки.  Нарязвате я на парчета и я запържвате. Може да не слагате мазнина в тигана. В същата мазнина се запържват и нарязаните на ситно зеленчуци, без граха. Той се добавя след като те са почти готови. Едва накрая се слагат и картофите, нарязани на кубчета. Посоляваме и разбъркваме добре. Най-добре е да използвате глинен съд. Пече се за 40 минути при 250 градуса. Ако искате, можете да го оставите аз ощо 20 минути при отворен капак, за да хване коричка.

 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц