Напитката на владетели, войници и простолюдие
Напитката на безумците, таен метод за откриване и отваряне на третото око или просто абсент. Отровно зелената напитка покорява света едва преди няколко века. В началото на миналия обаче много от европейските държави се отричат от него завинаги. Защо?
Едно от най-загадъчните питиета в историята на човечеството е създадено от билка – пелин. И извлекът от нея обикновено достигал до 75 градуса. Първноначалната идея на неговия създател, подобно на кока-колата, е била да се създаде лекарство. Но се получава опиващ еликсир.
За първи път той се появява на бял свят през 1792 година в Швейцария. Тогава доктор Пиер Ординер, следвайки древни рецепти от Египет и Гърция, решава да направи чудно лекарство за белодробни заболявания, защото от векове се знаело колко лечебен е пелинът. Докато той се потял над своя лек, Анри-Луи Перно, предприемчив човек от Франция, го моли да му продаде рецептата. Той се връща в родината си с гениална идея в главата и напитка за милиони в ръцете. Бързо създава малък цех за абсент и дестилира едва по 16 литра на ден. Но скоро увеличава капацитета си.
Неговите наследници обаче насочили вниманието си повече към рекламирането на продукта и създали легендата, че с нейна помощ се открива и отваря третото око. Което лесно се приемало за истина, тъй като напиването с абсент не води само до заспиване, а до изпадане в безсъзнание и конвулсии. За да е още по-впечатляваща напитката, започнали да я боядисват в отровно зелено с хлорофил. Иначе засилили присъствието на анасон и вкусът вече не бил толкова горчив. А това значело само едно – повече клиенти.
За да продължат по линията на загадъчността, производителите на питието дори създали специален ритуал, с който се пие абсент. Над чашата се поставя дървена лъжица с дупка в средата, а отгоре – бучка захар. През нея, на тънка струйка, се налива хладка вода. Някои специалисти твърдят, че е добре да се пие доста разредена напитка – 5 части вода към 1 част абсент.
Защо е забранен и с какво ни вреди?
Смята се, че към него се пристрастяваш бързо. Освен това силният упойващ ефект не е за пренебрегване. Виновник за всичко това е съставката туйон. Учените си признават, че не са я изучили много добре, но се убедени, че именно на нея се дължи вековната лоша слава на зеления еликсир.
Почитатели
Кои са били най-ревностните почитатели на абсента? Смята се, че първите са били още в Египет и Гърция. Оттогава е известно, че извлекът от пелин лекува. Дори Хипократ го предписвал като лекарство за гръдни болести и жълтеница. Невинният чай обаче се превръща в убийствена напитка, благодарение на 75-градусовия спирт, който трябва да запази етеричните масла, както на пелина, така и на останалите съставки - фенхел, маточина, анасон.
Като алкохолен еликсир, той бил истински любимец на европейската висша класа. Имало дълги периоди, в които вечерите започвали с поняколко чашки и така и не се стигало до ядене, защото всички се напивали бързо. Това бил т. нар. зелен час. През това време обаче едни от най-великите личности в историята пийвали от Зелената фея из малките кафененца на Европа. С чашка от високоградусовата течност винаги можело да видиш Ван Гог, Анри де Тулуз-Лотрек и Пол Гоген. В плен на страстта се оказали още Оскар Уайлд, Шарл Бодлер и Едгар Алън По.
Отвъд океана привържениците на зелената напитка билиТеодор Рузвелт,Марк Твен, Уолт Уитман, Джени Линд.
По колко се пие?
Смята се, че абсентът се е превърнал в мания бързо след неговото създаване. През 1896 година Перно вече произвеждал цели 125 000 литра и е далеч от първоначалните 16. До началото на Първата световна война обаче консумацията на напитката се увеличава цели 15 пъти. Според данни от 1913 година, само във Франция са били изпити около 240 000 хектолитра или около 60 литра на година на глава от населението. Приходите за френската държава били огромни и, може би по тази причина, управниците не приемали на сериозно доказателствата на учените и техните предупреждения, че напитката е опасна.
Но това само заложило още по-голям проблем. Злоупотребата с абсент сред войниците взела невиждани размери през 1915 година. Много от армейците не били в състояние да изпълняват задълженията си. Едва тогава Франция забранила да се произвежда и пие абсент.
Новият свят не останал в страни от новата страст. Само през 1878 година, в САЩ са попаднали 7 млн. литра зелена фея. Столица на еликсира станал Ню Орлиънс. Бързо се създали заведения, в които се сервирала само зелената течност.
Ако искате да опитате от божествената напитка днес, можете да сторите това в Русия, Чехия и Швейцария, защото там тя все още не е забранена.