Охлювите - историческият деликатес на Европа

Охлювите - историческият деликатес на Европа Лакомник

Мекотелите могат да се хапват и през постите

Охлювите - историческият деликатес на Европа
Автор:Лакомник

Има един деликатес в света на т.нар. висша кухня, който трудно се понася от всеки - охлювите. Някои не си представят да опитат от месото на горските животни, докато други лакомо се облизват и си представят поредния специалитет с изтънчени подправки. Ето и началото на тази кулинарна традиция, присъща най-вече на Европа.

Деликатесните мекотели населяват земята от милиони години. Появили се за първи път по планините на Югоизточна Азия и бързо се разпространили по всички континенти. Хората са ги хапвали още от каменната ера, разказват учените. Доказателство за това са откритите от археолози черупки в границите на древните селища и жилища на предците ни.

Времето напредвало, човечеството се развивало, но апетитът за мекотели не намалявал. Те се харесали и на гърците. Аристотел може би е най-известният им любител. Той дори ги описвал в трудовете си. По онова време представителите на аристокрацията можели да си купят и специален уред за вадене на месото от черупката, става ясно от различни писания.

Но историците са категорични, че римляните били направо луди по охлювите и ги хапвали доста по-често от гърците. Ядяли ги навсякъде, в големи количества. Скоро започнала и активна търговия между империята и хора от всички краища на света. Така в Рим се внасяли какви ли не видове охлюви, за да се задоволи вкуса на всеки. Но и това не им било достатъчно. За да имат винаги под ръка някое и друго мекотело, богатите представители на обществото започнали да си правят малки ферми направо в дворовете на къщите. А малкият добитък изисквал сериозни грижи. Давали им се само ароматни треви, предварително накиснати в мляко. Скоро се появили много рецепти и специалисти. Те съветвали тревите се напоят с вино например, за да може месото на охлювите ще е много по-крехко. Някои кулинарни книги от онова време съветват майсторите да извадят мекотелите от черупките няколко дни преди да ги готвят. И да ги хранят с мляко и брашно.

Историците у нас разказват, че една от първите ферми за охлюви в света е била на траките. Намерени са доказателства, че те са отглеждали мекотелите в специални места. Най-вероятно са научили този начин на животновъдство от римляните.

След всички вкуснотии, които били измислени на Стария континент, преди около 1000 години била създадена и една рецепта, превърнала се в легенда - охлюви по бургундски. При този начин на приготвяне, те се сервират в черупките си с много масло.

Често охлювите се свързват специално с френската кулинарна традиция. Истината е обаче, че повече от две трети от изядените мекотели са част от поръчките на чуждестранните туристи. Местните хора залагат на по-традиционни неща за хапване.

Малко химия

Химици и биолози са категорични, че месото на охлювите е най-балансираното в природата по отношение на съотношението на протеините и мазнините в него. Според експертите, причината за това е, че горските животинки се хранят само с най-чистите растения. Знае се също, че те не могат да живят ако почвата, въздухът или водата са замърсени. Точно това била причината бащата на медицината Хипократ да ги препоръчва на своите пациенти като лекарство против коремни болки. Било известно едно средство - да се ядат цели охлюви, оваляни в захар.

Векове по-късно, медицината, която днес наричаме традиционна, създала десетки лекарства на основата на веществата, които произвеждат мекотелите. Не малко от тях са предназначени за облекчаване именно на коремни болки.

Има обаче и една малка тайна - охлювите са и природен афродизиак. Римляните били възхитени от качествата им и не пропускали да хапнат от тяхното месо преди някоя бурна нощ.

Ако си купите почистени охлюви от някой хипермаркет, не се притеснявайте, че са замразени. Защото ниските температури по никакъв начин на променят качествата и вкуса на месото. Ако не сте пробвали от тях, сега е моментът - по време на постите, защото те не се смятат за блажен продукт, за месо. Това била и причината да са толкова популярни през Средновековието. В по-големите манастири на Европа и до днес могат да се видят местата, на които са се отглеждали охлювите.

 

Салата с охлюви

Необходими продукти:

2 глави лук 

1/2 ч.ч. зехтин

600 г почистени охлюви

3 с.л. брашно

черен пипер

копър

сол

Начин на приготвяне: Сваряваме и почистваме охлювите. Слагаме тенджера с подсолена вода и я оставяме да заври. Нарязваме лука на ситно и го запържваме в зехтина. Прибавяме готовите охлюви. Заливаме с кипящата вода и оставяме да се вари на слаб огън за поне 10 минути. Размиваме брашното с малко студена вода и го добавяме. Разбъркваме. Отцеждаме и поръсваме с подправките. Преместваме в голяма чиния и сервираме.   

 

 

   

 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц