Вавилонците хапвали първите орехи

Вавилонците хапвали първите орехи Лакомник

Платон: Ядките мислят и могат да се движат сами

Вавилонците хапвали първите орехи
Автор:Лакомник

Орехи. Тези вкусни и изключително полезни ядки са храна на хората сякаш от както човечеството съществува. Истината е, че те попадат за първи път в менюто ни през неолита. Френска експедиция пък откри печени черупки от орехи на повече от 8000 години. Откритието било направено в земите на днешен Ирак - Вавилон. Това се доказва и от писанията на хората от Месопотамия. На глинени плочки било отбелязано, че орехови дървета се садят масово в прочутите висящи градини във Вавилон. 

Малкото опитомени екземпляри в първите години са намерени и в Древна Гърция, а после разсади от тези видове се пренасят чак в Рим и Северна Африка. Местните учени намерили още приложения на дървото, листата и плодовете - за подслон, бои, масло за лампи и дори лекарства.

В днешния свят се отглеждат десетки видове орехи в много държави. Един от известните сортове, създаден преди света да чуе за християнството е т.нар. английски орех, познат още и като персийски. Той се появява за първи път в земите около Индия. Стотици подобни дървета имало от Балканите до Китай.  

Години по-късно орехите станали интересни на всички древни лекари по света. Първият обаче бил Авицена. Той направил кратко проучване на новата ядка и бил категоричен, че тя е полезна и трябва да се дава на пациентите. Затова предписвал на болните, които идвали при него за помощ, мед с орехи. Както тогава, така и сега, това е едно от най-силните и ефикасни средства при изтощение на организма.

Бедни и богати се доверявали при настинка само на чай от орехови листа. За отглеждането на чудния дар на природата се впрегнали всички учени на Гърция. Така бащата на ботаниката Теофаст го описал подробно. Но орехите се споменават и в трудовете на Цицерон, Диоскорид, Плиний, Вергилий.

Ненадминатият историк Херодот също отбелязал подробно растителния вид. Според него орехите притежавали особена жизнена сила. Хипократ пък започнал да ги предписва масово при болести на стомаха, мозъка, черния дроб, че дори и бъбреците. Но и много други лекари се захванали да пишат собствени рецепти. В един таджикски наръчник за лечение например се препоръчва да се смесят орехи с мляко. Тази рецепта помагала на тялото да се отърве от отровите по-добре от съвременната детоксикация.  

Но както става обикновено, накрая и философите се изказали за чудния нов продукт. Платон например изградил сериозна теория, че орехите се движат и могат да мислят. Причината за големия интерес от страна на учените може да се дължи и на факта, че плодовете на ореховото дърво били на голяма почит. В Гърция те били символ на богатство, а в Рим се смятали за много важен аксесоар от всяка сватба.

Удължават живота

Орехите са ценен източник на много витамини, минерали, но най-вече мазнини. Защото в тях се съдържат омега 3 мастни киселини. Във вкусния дар на природата се намират още манган и мед. Има и големи количества антиоксиданти, както и нещо интересно - повече вит. С, отколкото в цитрусите. Ще ви помогнат и ако ви липсват вит. А, В и Е. По време на диета е добре да си хапваме по малко от ядките. Въпреки че са висококалорични, 30 г на ден забързват метаболизма. Както казват специалистите - 3 ореха на ден ни подаряват още седем години живот. Ако те са в менюто ви често, това намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Експертите казват, че ядките стабилизират кръвното налягане, блокират развитието на атеросклероза, пречат на бъбреците ни да образуват камъни.

Но както има ползи, така има и много вреди. Орехите са често срещан алерген.

 

Орехово сладко

Необходими продукти:

1 кг ядки от зелени орехи 

1 кг захар

2х2 ч. ч. вода

2х1 1/2 ч.л. лимонтузу 

Начин на приготвяне: Обелваме ядките от ципата. Разтваряме лимонената киселина във водата и заливаме орехите. Оставяме да престоят два часа. След това ги отцеждаме и слагаме да се варят. Сменяме водата поне три пъти и варим само за няколко минути. Когато омекнат напълно, ги накисваме в студена вода и оставям за 10 часа. Междувременно правим сироп от 1 кг захар и 2 ч. ч. вода. Оставяме да заври. Когато това стане, вътре пускаме отцедените от студената вода орехчета. Варим на умерена температура. Бъркайте го често и махайте образувалата се отгоре пяна. Махнете го от котлоно и добавете още 1 1/2 лимонтузу. Разпределя се по бурканчетата. 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц