Ароматът на чай ни пази от рак

Ароматът на чай ни пази от рак Лакомник

Миризмите активират ген Р53

Ароматът на чай ни пази от рак
Автор:Лакомник

Учените от години се опитват да намерят начин, по който да разкрият и контролират генома на хората. Вуниверситета "Джон Хопкинс" в САЩ са стигнали до интересни открития. Според тях миризмите могат да променят структурата на човешката ДНК. Екипът е описал експеримент, при който на възрастни хората се дава на помиришат втечнени аромати на чай, кафе и опушено. Само няколко минути по-късно клетките им вече имат нов състав. Под микроскоп учените виждат, че активността на гена Р53 се е активирал. Отскоро стана ясно, че той ни пази успешно от рак и реално ни защитава. След по-подробни изследвания се оказало, че чаят например трябва да е черен или зелен. По този начин активността на гена се увеличавала повече от 30 пъти. Или с други думи - все едно сте на химиотерапия, но без страничните ефекти.

Докторите припомнят, че този ген винаги открива грешните клетки и се опитва да ги отстрани.

Въпреки че доскоро се смяташе, че например рибата намалява риска от онкологични заболявания, нейните аромати не повлияли на активността на гена. След още изследвания станала ясна и причината - трябва да има съдържание на пирогалол и дъбилна киселина. За съжаление, генът действа, защото определя тези миризми като опасност. Сигнал за такова нещо е още боята за коса и цигарения дим. Те имат същите вещества. От университета "Джон Хопкинс" допълват, че за да накараме тялото си да реагира, не е нужно да седим близо до огън. Достатъчно е да има само една стотна част от подобни вещества.

 

Храната променя ДНК

Има един етап от живота на всеки човек, в който храната му може да промени структурата на дезоксирибонуклеиновата киселина (ДНК). И това е точно моментът преди да се родим. 

Учени доказаха, че ДНК на ембриона зависи изцяло от храненето на майката. Най-силно влияние има в началото на бременността. Експертите са изследвали 84 жени от Гамбия. Продуктите, които приемали били различни в зависимост от сезона - дъждовен или сух. Докторите направили изследвания на бебетата няколко месеца след раждането им. И установили, че много от малчуганите имат различни гени. Станало ясно, че ако майката се храни по един или друг начин, в ДНК-структурата на плода се включват или изключват определени гени. Най-вероятно част от тях отговарят и за предразположеност към някои болести. 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц