Японски вкуснотии за здраве

Японски вкуснотии за здраве Лакомник

Страната на изгряващото слънце е еталон за правилно хранене

Японски вкуснотии за здраве
Автор:Лакомник

Най-източната страна – Япония предлага на света едни от най-полезните храни. Благодарение на тях се дължи и прословутото дълголетие на азиатците. Правилото в японските кухни е всичко да е максимално прясно и чисто. Готвачи са превърнали това в своя мисия.

 

Маринована салата

Необходими продукти:  

За маринатата:

1/2 ч. ч. гореща вода

1 с. л. оцет

1 с. л. захар

лют пипер

1 склидка чесън

2 с. л. сол

1 краставица

Начин на приготвяне: Нарязваме я  на кубчета. След това поръсваме от всички страни с цялото количество сол. Накрая заливаме с гореща вода. Добавят се продуктите на маринатата и се оставя за поне една нощ в хладилника.

 

Окономияки

Необходими продукти:

1 ч. ч. брашно

1/4 ч. л. сол

1/4 ч. л. сода  

2 яйца

1 ч. ч. прясно зеле

2 стръка лук

1/3 с. л. джинджифил

За соса:

1/2 ч. ч. кетчуп

1/2 с. л. кафява захар

3 с. л. соев сос

1/2 с. л. десертно вино

1 ч. л. сос "Уорчестър"

1/2 ч. л. джинджифил

1/3 скилидка чесън

За гарниране:

3 – 4 гъби "шийтаке"

50 г бобови кълнове

100 г бекон

Начин на приготвяне: Смесваме брашното, водата, солта и содата в дълбок съд. Чукваме две яйца. Правим меко тесто. Зелето и лука се нарязват и се добавят към тестото. След това гъбите се накисват и се смесват с кълновете и бекона. Слагаме тестото в кръгла форма, като за пица. Запичаме го леко от двете страни. През това време задушаваме плънката. Поръсваме я върху тестото. Печем докато стане готова. През това време правим сос като смесваме продуктите: кетчуп, кафява захар, соев сос, десертно вино, сос  "Уорчестър", джинджифил, скилидка чесън.

 

Терияки

Необходими продукти:

2 пилешки бутчета

олио

4 зелени чушки

сол

1/2 с. л. кафява захар

1 с. л. джинджифил

Начин на приготвяне: Обезкостяваме бутчета и начукваме добре месото. Кожата не се маха, но се набожда с вилица на много места. Оставяме ги да се мариноват в олиото, кафявата захар и джинджифила поне за два часа. Вадим ги и ги оставяме настрани. Сместа се кипва на котлона докато се сгъсти. През това време поставяме бутчетата в намазнена тава. Печем в предварително загрята фурна за около 20 минути на температура от 230 градуса. От време на време обливаме месото с маринатата. Чушките се нарязват на ивици и се отстраняват семената им. Запържваме и тях за кратко. Вадим ги и ги посоляваме. Сервираме пилешкото с гарнитура от пържени чушки.

 

Якитори

Необходими продукти:

1 кг пилешко

100 + 200 мл соев сос

200 мл водка

100 г лук

50 мл десертно вино

15 г лют червен пипер

Начин на приготвяне: Нарязваме месото на едри парчета. И го оставяме да престои поне два часа в марината от 100 мл соев сос, водката, лука и десертното вино. След това взимаме дървени шишове и набождаме месото на тях. Поръсваме пилешкото с червения пипер. Заливаме с останалото количество соев сос. Подходящата гарнитура за това ястие е ориз. 

 

Хляб „Хокайдо”

Необходими продукти:

600 г брашно  

250 мл прясно мляко

30 г сухо мляко

150 мл сметана

1 яйце

80 г захар

10 г сол

7 г суха мая

1 жълтък

1 с. л. прясно мляко

Начин на приготвяне: Смесваме маята и захарта в дълбок съд. Заливаме с прясното мляко.  Оставяме така за десетина минути. Прибавяме и другите продукти и замесваме тесто. Месим дълго. Оставяме го да втаса втори път за около час и половина. След като стане готово, го разделяме на четири. Всяка правим на топка. Отново ги оставяме да починат за 20 минути. Топката се разточва на тесен правоъгълник. После го навиваме на руло от тесния край. Слагаме в тава за хляб. Отново оставяме за час и половина да втасва. Когато това време мине, отгоре намазваме с жълтък, разбит с мляко. Загряваме фурната до 175 градуса и печем 40 минути. Оставяме го да постои във формата още 15 минути, след като сме го извадили. Режем го след още половин час. 

Футомаки  

Необходими продукти:

1 ч. л. уасаби

150 г ориз за суши

вода с оцет

2 листа нори

1/4 краставица

1 морков

Начин на приготвяне: Приготвянето започва от ориза за суши. Той се измива добре и се сварява. Накрая се оставя да къкри поне десет минути под капак. През това време нарязваме на ивици моркова и краставицата. Поставяме листата нори на бамбукова рогозка. Пръстите си навлажняваме с вода и оцет. Слагаме тънък слой ориз. Слагаме малко уасаби, малко от моркова и краставицата. Завиваме на стегнато руло. Нарязваме на 8 еднакви парчета. След това правим и второто руло. 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц