Стефан Рядков слага кисело зеле с тайна съставка

Стефан Рядков слага кисело зеле с тайна съставка Лакомник
Стефан Рядков слага кисело зеле с тайна съставка
Автор:Лакомник

В семейството на Стефан Рядков всички са почитатели на лютото. Затова подправката, която си донесли от о. Хайнан – най-южната точка на Китай, им се усладила страхотно. Направена е от специални дребни оранжеви чушки – ужасно вкусна и смъртоносно люта. А децата на актьора – Мила и Михаил, я ядели вкъщи на филийка като лютеница, пише "24 часа".

Актьорът и семейството му обичат да пътуват и навсякъде опитват традиционни гозби – яли са паеля в Испания, турски специалитети, били са в Тунис. Големи фенове са на източната кухня – китайска, арабска. “Между другото, когато бяхме в Китай, ни направи впечатление, че храната, която ядат там, няма абсолютно нищо общо с тази, която се предлага тук по китайските ресторанти. Те имат едни специфични подправки, сосове”, разказва Стефан Рядков.

Съпругата му Венера често глези семейството с рецепти, които е научила от чужбина или от кулинарните канали, а после е обогатила посвоему. “Прави един страхотен ориз с фиде по ливанска рецепта за гарнитура, задушен джолан със зеленчуци. Така че почитатели сме на хубавата храна, обичаме да си правим специалитети, но се храним разумно. Никога не сме прекалявали, гледаме да държим златната среда”, казва актьорът.

По-добрият готвач вкъщи е именно съпругата му. Рядков още помни първото ястие, с което го впечатлила в началото на връзката им – лучник. Ястието е типично за Северна България, а Венера е от Плевен. “Плънката е от много лук, един настърган картоф, гъби и орехи. Става много вкусно”, разказва актьорът.

Вкъщи той е майсторът на мидите. Прави ги по специална бургаска рецепта с много аромати и бяло вино. (Виж рецептата в карето – б.а.) Другият му специалитет е така наречената “Рядка разядка”, която кръстил на свое име.

В купа се разбъркват риба на парченца, лук на ситно, пресни люти чушлета на ситно, магданоз, зехтин, черен пипер, краставица на ситно, но без вътрешната семеста част. “Изсипва се в ринг и се украсява с ленти краставица и домати, предварително овкусени с лук, черен пипер, сол, зехтин, скилидка счукан чесън”, обяснява Стефан Рядков.

В дома му се готви само със зехтин. Семейството е махнало от менюто си и белия хляб. Ядат само черен, и то по малко. А в хладилника им винаги има сирене и маслини. “Другото нещо, което по принцип присъства вкъщи, са ядките. Орехи и бадеми, но сурови. Хем засищат, хем са много полезени”, казва актьорът.

И понеже е заклет фен на свинските ребърца с кисело зеле и капамата, която по традиция съпругата му прави за Коледа, вече е сложил бидона със зелките. “Аз го правя чисто, не слагам цвекло за цвят, а само хрян, който стяга зелето и не позволява то да стане меко. Други хора прекратяват така наречения процес на зреене с натриев бензоат – такива неща не правя. Абсолютно натурално. Слагам и кочан царевица, за да е леко газиран сокът, морска сол и хрян – това е. Зелето трябва да се съхранява на умерена температура не по-ниска от 14-15 градуса. Обикновено го слагам в началото на ноември и някъде към 15 декември е готово”, обяснява Стефан Рядков. Освен кисело зеле той и семейството му всяка година правят и друга зимнина. Обикновено есента пекат много чушки за зимата, правят си кьопоолу, малко лютеница. Приготвят ги на вилата в Тетевенския Балкан.

Преди няколко дни Стефан Рядков участва в първото представление на “Големанов” в зала 1 на НДК. Главната роля играе неговият колега Любомир Нейков. “Да, той е страхотен кулинар. Когато ме е канил на гости, всичко е много, много, ама много вкусно, да си оближеш пръстите”, казва Рядков. Освен че с екипа вече има покани да играят постановката и догодина, той продължава гастролите си в Шуменския, Великотърновския и Музикалния театър в София.

ПРОДУКТИ

3 кг затворени миди със здрави черупки (по това се познават пресните миди - тези, които са отворени, са мъртви и натравянето с тях е много опасно)

1 лимон

3-4 скилидки чесън

10 зърна бахар

целина на листа и малко от главата

1 глава лук

1 ч.ч. вино

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ

Почистваме мидите, като махаме водораслото, с което тя се захваща към въжетата във фермите или към скалите. Слагаме ги в тенджера.

Добавяме чесъна, бахара, лимона и лука, разрязани на четири, листата целина на ситно и няколко парчета от главата.

Сипваме и виното. Оставяме мидите да престоят половин час така, без да прибавяме никаква вода.

Оставяме мидите да заврят и готвим 4-5 мин, докато се отворят. Сервираме в голяма купа с чаша хубаво бяло вино.

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц