Сладката история на крем брюле

Сладката история на крем брюле Лакомник

Лаком епископ опитал от насладата

Сладката история на крем брюле
Автор:Лакомник

Почти няма човек на планетата, който да не е опитвал сладката магия, наречена крем брюле. Финият вкус на богатите съставки се допълва от леко нагарчащата, карамелизирана и прегоряла захар върху него. Този чуден десерт, който днес е условие за това един ресторант да нарече себе си "добър", има богата история. Тя започва, разбира се, в Европа.

Според кулинарите, кремът се появява за първи път презXVII век. Името му е простичко - горен или горящ крем. Наименованието е френско, но само в последните няколко столетия. Защото до XVIII век той е известен в Европа като британски крем. Смята се, че сместта от яйца и захар е направена не в някоя професионална кухня, а в  Тринити колидж в Кеймбридж.

Но французите оспорват тази история. Според тях вкуснотията е дело на главния готвач на херцога на Орлеан. Шеф Франсоа оставил и доказателство - в книгата му от 1691 година, рецептата е описана подробно. Но точно тогава започнали и споровете. След като изданието видяло бял свят, каталунски майстори се обадили да протестират, защото рецептата странно много наподобявала местен крем. Колегите му от Испания били убедени, че той е опитал кулинарното чудо при пътешествие в Каталуния. Веднага разгадал съставките и когато се прибрал в родината си, представил десерта за свое изобретение.

В подкрепа на твърденията си, испанците разказали и легендата, която се знае от всеки в Каталуния. През XVI век епископ от областта отишъл на посещение в местен манастир. Монахините обаче не били готови да посрещат гости, но не го върнали. Имали настрана направена крем-пита, но тя била изпратена на болен чиновник с висок сан по-рано през деня. Затова жените решили да почерпят епископа с друг пленителен десерт. Направили на бързо крема, но решили, че не е достатъчен за такъв високопоставен гост. Затова в последния момент една от тях се сетила да покрие обикновения крем със захар. Бил толкова горещ, че кристалчетата бързо се карамелизирали. Занесли десерта на лакомия духовник, който нямал намерение да чака специалитетът да изстине. Затова веднага хванал чинията. И се опарил, като промърморил и нещо на каталунски. Смята се, че от там идва и името на днешния десерт - "горещо", "пари". Ако пътувате днес из Испания, можете да опитате легендарния крем в неговата евентуална родина - манастира "Св. Йосиф". И до днес той се сервира за уморените от пътя туристи.

В днешно време, във Франция можете да опитате десетки разновидности на класическата рецепта. Ако пътувате по бреговете на Средиземно море, може да ви сервират крем брюле с шоколад, ром, канела и много други.

 

Оригинална рецепта

Необходими продукти:

8 жълтъка

200 г захар

750 мл сметана 

250 мл прясно мляко

1/2 ч.л. ванилова есенция

100 г кафява захар 

Начин на приготвяне: Предварително загряваме фурната до едва 90 градуса. След това разбиваме жълтъците със захарта на умерена степен на миксера, докато побелеят. През това време смесваме сметаната с прясното мляко. Оставяме сместа да се загрее на слаб огън. След това прецеждаме течността върху разбитите жълтъци. Разбъркваме добре и добавяме ванилията. След това разпределяме в купички. Слагаме ги във фурната, като до тях слагаме и една купичка с вода, за да се запази влагата при печенето. Оставяме във фурната, докато кремът стегне напълно. Когато станат готови, се вадят от фурната и се оставят да се охладят на стайна температура. След това се прибират в хладилника за поне една нощ. Преди поднасяне всяка купичка се поръсва равномерно с малко кафява захар. Връща се обратно и се оставя само на горен реотан на фурната, докато захарта се карамелизира напълно. Можете и да го фламбирате. 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц