Първата машина с монети се появява през 200 г. пр. Хр.

Първата машина с монети се появява през 200 г. пр. Хр. Лакомник

Автомати продават от светена вода до цветя

Първата машина с монети се появява през 200 г. пр. Хр.
Автор:Лакомник

Днес на всеки ъгъл има автомати за кафе и закуски. Сигурно си мислите, че това е едно от модерните изобретения, част от прищевките на съвременния човек. Оказва се обаче, че това съвсем не е така. Автомат е предлагал на древните египтяни светена вода. Идеята хрумнала на изобретателя Херон от Александрия. Напредничавият учен създал система само с обикновена тавичка. Именно върху нея падала монетата на вярващия. А годината била едва 200 пр. Хр.

Примерът на Херон е последван за първи път от китайците, но доста векове по-късно. Азиатците създават апарат, който сам продава моливи през X век. Европа и Америка научава за тази технология още пет века по-късно. Едва през 1615 г. лондончани видели чудото. Но машините били доста по-малки и преносими. Това бил много голям плюс, защото от тях се продавал тютюн. Собственикът на автомата трябвало лесно да го мести от кръчма в кръчма.

Оказва се, че революционерите в историята приели присърце новото изобретение. Ричард Карлайл успявал да продава забранени творби през 1822 г. точно по този начин.

Почти едновременно подобен автомат започва да работи и на територията на Новия свят. Щатската машина продавала дъвки по гарите в страната. Процесът от пускането на монетата до получаването на стоката обаче бил досаден. Затова хитри инженери започнали да прилагат най-различни трикове. Един от най-известните е, че дъвката идвала, затворена в прозрачно топче. То се търкаляло по дълга спирала, докато падне в ръцете на своя нов собственик. Именно по този начин се ражда и една от най-популярните игри с топче от 90-те години - пинбола.

Изобретението бързо се разпространява по света. Японците решават да създадат свой вариант и правят първия в света автомат от дърво. Той не продавал нито вода, нито тютюн, нито дъвки. Той можел за заменя пари за пощенски картички и марки. В момента в Страната на изгряващото слънце има повече от 5,5 милиона машини, които продават какво ли не. Генерират печалби от порядъка на 50 млрд. долара.

В световен мащаб този тип продажби отдавна имат своето място. Машините предлагат както кафе и вафли, така и кондоми, тоалетна хартия, пържени картофи, яйца, балони, риболовна стръв, че дори и цветя.

Но да се върнем на това, с което започнахме - кафето и закуските. Първият автомат за кафе се появява сравнително скоро - едва през 1946 г. Въпреки че днес не можем да си представим офис или административна сграда без ароматното, току-що сварено от механични ръце кафе, то е с нас от по-малко от век. У нас все още не се използват масово автомати, които приемат и банкноти. По света обаче има такива от 1960 г. и вече са модифицирани да приемат и връщат дори и кредитни карти. Точно 10 години по-късно "се ражда" и апарат, който говори и казва "благодаря" при всяка покупка. Но това далеч не е краят на историята.  Появява се и още една нова технолотия, благодарение на която кафето се мели на място, секунди преди да се превърне в напитка и да се озове в ръцете на купувача. За капучино обаче е трябвало да чакаме чак до 1991 г. 

Още по темата
Още по темата
Французин измислил мелбата
Ако някога сте се чудили кой е измислил мелбата, кой е написал правилата за правене на сос или пък е определил йерархията в кухнята, ще ви дадем отговор. Това е...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц