При диабет спрете и солта

При диабет спрете и солта Лакомник
При диабет спрете и солта
Автор:Лакомник

Както при повечето заболявания, така и при диабетът трябва да се спазва строга диета. Преди години се налагаше мнението, че захарта е абсолютно вредна. Нещо, което със съвременните лекарства може да не се спазва толкова строго. Но все пак специален режим има. Лекарите са категорични, че хората със захарна болест трябва да се хранят поне по пет пъти на ден  плодове и зеленчуци. Като цяло, менюто им трябва да е разнообразно. Хубаво е също така да се намалят протеините и мазнините. Медиците съветват още, че е добре да ограничим и балансираме въглехидратите. Но в никакъв случай да не се лишаваме от тях. Правилно е да определим необходимите количества според инсулина, който приемаме, защто половината от него отива, за да ги разгради. Важно е да решим количествата и на базата на  физическата активност, която е строго индивидуална за всеки.

От години е известно на медицината, че диабетиците имат и проблеми с диабетната обмяна. Освен това именно тези вещества предизвикват най-бързо покачване на кръвната захар. Затова е добре да се приемат т. нар. бавни въглехидрати. Такива има  в бобовите храни и в пълнозърнестия хляб, прясното млако и картофите. Те обаче трябва да са най-много половината от храната ни за деня. Захар, бонбони и мед можем да ядем само ако сме подложени на допълнително физическо натоварване или при хипогликемия.

Единственото, което може да се приема в неограничени количества остават зеленчуците, в които има витамини, минерали и целулоза. Затова е добре през деня да се правят и някои междунни закуски.

Въпреки че диабетът е известен като захарна болест, добре е да махнете и солта от менюто си. Опитвайте да хапвате каквото и да е  с минимално или никакво количество сол. Избягвайте и пикантните подправки. За всеки болен е важно и да пие по много вода – поне по литър и половина. Ако има по-голямо хизическо натоварване, количеството трябва да е двойно.

Една от най-тежките забрани обаче е за алкохола. Той със сигурност трябва да отсъства. Първо той дава на организма твърде много калории и проваля всяка диета. Освен това, комбиниран с инсулин, предизвиква хипогликемия. Въпреки това лекарите разрешават да се пие най-много по две чаши червено вино на ден – с обяда и с вечерята. 

Още по темата
Още по темата
Хранене според кръвта ни пази от рак и диабет
Последни изследвания показват, че хората са доста по-различни отколкото си мислят. Затова и не могат да се хранят по един същи начин. Най-важният фактор за вкуса ни и...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц