Лукът гони грипа и настинките

Лукът гони грипа и настинките Лакомник

Лек е и за болните от хипертония

Лукът гони грипа и настинките
Автор:Лакомник

Лукът е богат на витамините от група В, витамини C, Е, D, РР, минерали (желязо, калций) и фитонциди, известни със своите антисептични, противовъзпалителни и заздравяващи кожата свойства. Съдържа етерични масла и органични киселини, които играят значима роля в храносмилането: увеличават апетита, повишават отделянето на стомашни сокове и подобряват усвояването на погълнатата храна.

Лечебните свойства на лука, също като на чесъна, са познати от дълбока древност. Лекува заболявания на горните дихателни пътища, предпазва от грип, благоприятства зарастването на рани. Използва се при запек, газове в червата и за нормализиране на повишеното кръвно налягане. В перата на зеления лук се съдържа голямо количество витамин С. Лукът съдържа също така растителни хормони, подобни на инсулина, които понижават нивото на захарта в кръвта. Това го прави отлична храна и лекарство за диабетици.

Установено е, че пресният сок от лук е отлично средство за лекуване на бронхит, ангина, пневмония и др. В народната медицина се използва за почистване на гнойни рани, както и при измръзвания и изгаряния на кожата, каша от смачкан лук и завита в марля. Лукът освен това стимулира дейността на жлъчката, премахва петната по кожата, действа успокояващо на нервната система. Използва се и като диуретично средство. Лукът блокира развитието на рак, действа като добро средство против хрема, бронхит; убива бактериите; регулира кръвната захар, намалява холестерола в кръвта; предотвратява образуването на кръвни съсиреци, пречиства кръвта.

Лукът има и силни фитонцидни свойства. От него се получава препарат, който убива дифтерийната бактерия и стафилококите. Пресният лук предпазва от зъбни проблеми като кариеси и зъбен камък. Благодарение на серосъдържащите вещества кашицата и сокът от кромид лук се използват при лечение на пъпки и обриви, при изгаряния, както и като противовъзпалително средство. Лукът има също избелващо действие и се използва за премахване на лунички и пигментни петна.

Богатата на лук диета намалява риска от някои видове рак, включително рак на гръбначния стълб, на яйчниците и на гърлото. Неотдавнашно италианско проучване доказва, че някои от съставките на лука наистина намаляват скоростта на развитие на раковите клетки. Резултатите показали, че при ядящите по седем пъти в седмицата лук рискът от рак намалява наполовина в сравнение с хората, които пропускат този зеленчук.

Лукът трябва да се използва като храна много внимателно от хора, които имат проблеми с храносмилателната система.

Още по темата
Още по темата
Пица с лук и аншоа
Разточете бутертестото, за да стане по-тънко и да покрие цялата тава за пицата. Изпечете го в предварително загрята на 220 градуса фурна за 5-10 минути, докато добие...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц