Кое олио да изберем?

Кое олио да изберем? Лакомник
Кое олио да изберем?
Автор:Лакомник

Няма ястие или сладкиш, в което да не се използва мазнина. Но коя да изберем? Коя е най-евтината? Коя е най-полезната? Ето и какви са съветите на лекарите готвачите по отношение на десет от най-разпространените мазнини у нас.

 

Гроздови семки

Чували сме, че гроздето е полезно за организма и най-вече го подмладява. Дори и олиото от семките на този плод, могат да подействат благотворно на нашето здраве. В него се съдържат полимастноненаситени киселини и помага за регулиране на холестерина и подпомага обмяната. Като хранителна стойност обаче не отстъпва на традиционното слънчогледово. Обикновено се използва, за да подчертае аромата на продуктите. Тъй като се приготвя от остатъци при производството на вино, понякога може и да се усети вкус на грозде. Ползва се както за пържене, така и за приготвяне на сладкиши. Идеално е за сосове и маринати. По-честата му употреба дава положителен ефект и върху косата и ноктите.

 

Арган

Аргановото олио е най-скъпото в света -  у нас се намира за около 40 лева за 250 мл. Прави се от плодовете на дървото арган, което се среща само в района на Мароко. Имат право да го произвеждат само жени. В мароканските манджи често се готви с него. То е богато на вит. Е. Има много вещества, които регенерират и дори преструктурират клетките. Когато плодовете са сурови преди да се извлече олиото от тях, то е предназначено само за козметични цели. Печени зърна са основата на мазнината за готвене. То съдържа 43% Омега-9 и 36% Омега-6 киселини, стабилизира холестерола, стимулира невроните и работата на черния дроб и други.

 

Рапица

Рапичното олио е второто най-разпространено, веднага след слънчогледовото. То нормализира кръвното и съдържа омега-6 мастни киселина. В нега се съдържа и т. нар. линова киселина, която тялото на може да синтезира само. Повишава нивата на „добрия” холестерол в организма. Олиото от рапица е подходящо за пържене, защото издържа високите температури. 

 

Оризови трици

Безспорно, именно това е най-полезното масло на света. То помага на организма да се предпазва от болести и неутрализира свободните радикали. Мазнината е и поредната, която спомага за понижаването на холестерола в тялото. То е изключително леко на вкус и е подходящо за всякакъв вид готвене и овкусяване.

 

Сусам

Сусамовото олио е истинска витаминозна бомба. В него се съдържат почти всички витамини и минерали, предпазва от заболявания на сърцето. В Азия е широко използвано от векове. Затова и всеки край на континента си е намерил начин за извличането му и в днешно време има няколко различни вида мазнини, които се намират на пазара. Тъмното например е най-предпочитано от европейците. Но не бива да се прекалява с него, той като има силен вкус.

 

Лен

Според докторите, лененото олио може да ни помогне да се справим с редица болежки. На първо място в него се съдържа невероятно количество омега-3 мастни киселини – почти толкова, колкото има и в рибеното. Единственото неудобство е, че има силен специфичен вкус, който успешно се прикрива с чесън. Идеално е като добавка за салати, картофи, дори и сирена. Докторите препоръчват да се пие по една чаена лъжица за регулиране на стомашно-чревния тракт. То дава невероятни резултати и върху външния вид – акнето изчезва, ноктите и косата стават по-красиви и здрави. Въпреки че е олио, то е едно от най-ефикасните средства за отслабване, дори при сексуална дисфункция, често се препоръчва и на бременни.

 

Орехи

Ореховото масло е дар от грузинската кухня. Местните готвачи приготвят почти всички ястия с него – салати, тесто и разбира се, меса. То е със специфичен орехов вкус и съдържа в себе си най-важните витамини за човека – А, С, Е, В, Р. То е и едно от малкото, които доставят на организма и микроелементи като цинк, йод, мед и калций. Маслото от орехи забавя стареенето, нормализира кръвната захар и повишава имунитета, подпомага и работата на щитовидната жлеза.

 

Тиквено семе

И олиото, направено от тиквени семки се нарежда сред най-скъпите в света. Причината е, че се произвежда само ръчно. Готовата мазнина е тъмнозелена на цвят. Има високо съдържание на ненаситени мазнини, минерали, витамини и растителни протеини. Много българи дори се лекуват с него, защото нормализира състоянието на кръвта, бъбреците и пикочния мехур. Много е важно обаче тиквеното олио никога да не се подлага на термична обработка. Също така се поставя в салата малко преди тя да се консумира и се яде веднага, защото съвсем скоро започва да горчи.

 

Царевица

Олиото приготвено от царевица е с ниска цена, а като вкусови качества се доближава до слънчогледовото масло. Еднакво е и като издръжливост на високи температури. Според докторите това е и идеалната диетична мазнина и е най-силното в борбата с вредния холестерол. Царевичното олио е прекрасна подправка както за салати, така и за готвени ястия.

 

Маслена палма

Палмовото масло е също от класа на евтините мазнини. В него обаче има и редица полезни съставки като например каротиноиди и палмитинова киселина. Лекари и специалисти от цял свят обаче го определят и като вредно, защото съдържа много наситени мастни киселини. Те предизвикват увеличаване на нивото на холестерола, което пък от своя страна води до нарастване на риска от сърдечно-съдови заболявания.

 

Зехтинът

Зехтинът държи първото място по сравнително ниска цена, достъпност и количество полезни вещества за организма. То може да се използва както за маринати, така и за сосове. Подходящ е и за готвене. Извлича се от маслините вече векове наред и е намерил своето почетно място и в козметиката. 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц