Как се обработва месо

Как се обработва месо Лакомник

Добавете оцет при варенето, за да е по-крехка мръвката

Как се обработва месо
Автор:Лакомник

Месото е основен източник на животински белтъци и мазнини за организма. Съдържа витамин А, D, Е и витамини от групата В, минерални соли - калций, магнезий, манган, желязо, фосфор и др. Животинският черен дроб е особено богат на изброените витамини и соли.

 

Съхранение

Месото можете да запазите в хладилника за 2-3 дни, ако е било прясно и за 3-5 дни - замразено. За по-продължително време месото е най-добре да се съхранява в камерата на хладилник или във фризер. Главното, което трябва да знаете е, че мазните меса имат по-кратък срок за съхранение от сухите. Например, пилешко, телешко и агнешко месо (не субпродукти) могат да се съхраняват във фризера от 6-8 месеца, а свинското 2-4 месеца. Хубаво е месото да се замразява без костите, защото с кости срокът на съхранение е по-кратък, а и заема повече място. Подготвяте месото за замразяване на пакетчета, подходящи за едно готвене и отделено по видове - филе, гърди и пр., като най-добре е всяко пакетче да има надпис. Запомнете, че размразено месо можете да замразите повторно само, ако вече е сготвено.

 

Обработка

Месото се измива на течаща вода преди готвене, не се кисне дълго във вода, защото част от полезните му сокове ще преминат във водата. Основният принцип при приготвяне на ястия с месо е, че то се залива с гореща подсолена вода, ако ще се вари или се пуска в сгорещено олио с малко течност, ако ще се запържва или задушава. Това съсирва белтъчините по повърхността на месото, така го капсулира и не позволява на соковете да преминат в бульона. Така месото остава по-сочно и с повече полезни качества. Тук също важи препоръката, че не бива да се прекалява с топлинната обработка на месото, най-добре е да се свали от огъня в момента на готовност, а да не се оставя продължително да ври и да се разварява.

Когато ползвате замразено месо, най-добре е размразяването му да става на стайна температура. Естествено, ако разполагате с микровълнова фурна размразявайте продуктите си в нея, спазвайки необходимите инструкции.

 

  • Вареното месо ще стане вкусно и крехко, ако добавите лъжица оцет към водата, в която го варите.
  • Сухото месо ще стане по-сочно и вкусно, ако го шпиковате с парченца сланина. Това се прави най-често при месото от дивеч.
  • В началото месото се слага на силен огън, а се допича на умерен.
  • Печеното месо е по-вкусно, ако вместо с вода го залеете с вино.
  • Когато печете пиле, риба или друго месо, намажете ги с лимонов сок, така те ще станат по-вкусни.
  • Най-подходящо за скара е месото от гърдите и врата. Реже се напречно на мускула, защото иначе мускулът се свива и месото става твърдо.
  • Ако искате пържолите или котлетите да са по-вкусни, 2-3 часа преди да ги приготвите ги начукайте и намажете със смес от олио, оцет и намачкани скилидки чесън.
  • Ако ще печете месо на скара, оставете го за час-два на стайна температура.

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц