В Аржентина хапват месо с царевица

В Аржентина хапват месо с царевица Лакомник

Традиционната напитка е местен чай, а десертите са испански

В Аржентина хапват месо с царевица
Автор:Лакомник

В Аржентина за съжаление е останало много малко от кухнята на коренните жители на тези региони. С времето кухнята на индианците, които живеели на обширните степи напълно изчезнала. Аржентинците „получили в наследство” кухня от европейските конквистадори, в която всъщност се влюбили…

Във всички ресторанти по дължината на брега на Атлантическия Океан може да опитате невероятните приготвените frutti di mare (морски дарове), които не се различават много от сервираните в ресторантите на Средиземно море. Ястията приготвени от аржентинци миришат на подправки и зехтин. Към своите ястия добавят огромно количество подправки, които правят вкуса да е същия като на тези приготвяни в други части на света например в Италия или Франция.

В аржентинската кухня се появява също така силно влияние от страните на Латинска Америка. Това са ястия на основата на царевица, основно варени, напр. локро – супа за зимните дни – на основата на царевица и месо,  хумита – на основата на царевица и сирене, тамале – ястия с месо, царевица и други зеленчуци завито в царевични листа а след това варени.

Испанският принос в световното кулинарно изкуство е знаменитата емпанада – „завит хляб”, т.е. вид голяма пелмена. Всеки регион на Аржентина има своя собствена емпанада, които се различават помежду си предимно по големина и пълнеж. Могат да бъдат пържени или печени. Ако са пържени, то обезателно в мас. Тестените кръгчета не трябва да бъдат с по-голям диаметър от 15 см. Класическият пълнеж на емпанадата е от телешко. В оригиналната рецепта телешкото месо трябва да се нареже на малки парчета, въпреки това в момента най-често се използва мляно месо. Към плънката се добавя лук, стафиди, маслини и варено яйце. Емпанадата не трябва да бъде задължително с месо. В Аржентина се предлага също така и емпанада с кашкавал и шунка, със спанак и бекон или с пилешко. Има също така и със сладка плънка, но тогава се наричат пастел или пастелито. Емпанадата трябва да се яде с ръце и пиейки червено сухо аржентинско вино. Аржентинците най-много обичат червено месо, но с удоволствие също така похапват риба и морски дарове. В реките имат превъзходни риби напр. дорада или суруби. Най-вкусни са печени на скара с различни билки.

Традиционната напитка в Аржентина е чаят йерба мате, чиято изключителност се основава на начина, по който се сервира. А именно – трябва да се пие от малки, специални чаши направени от тиква, дърво или порцелан с метална сламка завършваща с цедка.

Добитъкът, който попаднал в Аржентина благодарение на испанците, бързо свикнал с безграничните равнини и с охота „заживял” там. С времето туземците се научили да ги ловят на кон. Именно по такъв начин се появил образът на знаменития аржентински гаучо, т.е. този, „който знае тайната за приготвяне на месото”. Може да ги срещнете и до днес. Единственото транспортно средство за истинския гаучо е конят, а целият му живот – необятните равнини с целогодишно пасящите се на тях животни.

Ако отивате на гости на барбекю, което Аржентинците обожават трябва да знаете, че порциите ще бъдат огромни. Трябва също така да сте подготвени, че освен самото месо, на скарата могат да се озоват други части на животното напр, тестисите или шкембето, което при някои хора може да предизвика загуба на апетит.

Месото преди опичане се оставя за няколко часа в чимичури – това означава марината на основата на чесън, магданоз, орегано, дафинов лист, сол, олио и капка оцет или лимон. По време на печене може също така с нея да поливате всичко, което се намира на грила.

Аржентинците сервират превъзходни десерти, които са обичани както от деца така и от възрастни. Всички десерти са били пренесени от испанците. Най-известно е дулче де лече – направено от мляко и захар, подобно до карамела, а също така алфахорес т.е. тесто с дулче де лече и полято с шоколад или флан – нещо от вида на пудинг, полят с дулче де лече. Друг десерт е дебело парче сирене с парче желе от дюля или сладък картоф – кесо кон дулче. Разбира се, в зависимост от региона към десертите се добавя огромно количество плодове, които цветово, с вкус и аромат ще разнообразят всеки празник.

Още по темата
Още по темата
Емпанади с 2 плънки (стъпка по стъпка)
Стъпка 1 Пресейте брашното и го смесете със солта, маслото, яйцето и водата. Замесете гладко тесто, оформете го на топка и го покрийте с фолио в хладилник за 30...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц